Kas riik võiks need summad paatideks erakorraliselt leida?
Paadist ainult ei piisa, see on palju enamat – väljaõpe, uue võimekuse arendamine. Merepäästekaater vajab veeskamiskohta ega sobi siseveekogudele. See on nii suur, et meeskond ei suuda seda tassida. Need on erinevad võimekused, nagu sõiduauto ja veoauto. Eelmisel aastal soetasime paate koos varustusega 45 000 euro eest ja päästelaudasid 28 000 euro eest. Meil on 23 komandot, millel on paat, ja 25, millel on olemas päästelaud. Kõigil päästeautodel on olemas vestid, päästerihm ja viskeliin. Prognoos lähiaastateks on sama taseme hoidmine. Usun, et siseveekogude osas on meil saavutatud rahuldav seis. Inimesed arvavad õnnetuste korral aga, et päästjad on ära koondatud. Vastupidi, nii palju reageerivat jõudu nagu praegu, pole meil mitte kunagi olnud.
Tänavu esimese kolme kuuga on Eestis uppunud 12 inimest, mullu oli neid viis. On see pelgalt ebaõnn või midagi muud?
Tõesti, aasta on alanud päris raskelt. Varem olid meil suureks probleemiks noored mehed, alkoholi tarbimine ja suvine periood. Nüüd on tendents see, et aina vanemad inimesed upuvad. Naiste keskmine vanus oli 71 aastat. Küsimus on, kuidas nende käitumisharjumusi muuta. Väga sagedasti leitakse inimesed hiljem ja me ei saa kunagi teada, miks nad uppusid. Nii on väga raske ka probleemiga võidelda.
Hiljuti nõudis siseminister Hanno Pevkur teilt ja politsei- ja piirivalveametilt kava, kuidas veepäästet tõhustama peaks. Mida te välja pakute?
Ennetus on kõige tähtsam asi. Vabatahtlike kaasamine on oluline, sest nii tekib mere äärde rohkem reageerijaid. Mida enam on ohutusest teadlikke inimesi, seda enam saavad nad oma kaaskondlasi mõjutada, moodustub võrgustik. Aina rohkem ostetakse veesõiduvahendeid, kuid mitte alati pole teadmised ja oskused piisavad. Paatide müüjad peavad selgitama, palju paat kannab ja kuidas selles käituda võib. Lisaks tuleb Eestis vaadata üle riiklikud võimelüngad ja leida võimalused nende lappimiseks. Teatud arenguruumi on nii politsei- ja piirivalveametil kui päästeametil, aga peame tõele näkku vaatama, et lõpuks on küsimus rahas.