Tänane ametnike riik vastandub kogukondlikule mõtlemisele ja ühistulisele majandusele, lisaks on see muutunud ettevõtlusvaenulikuks, soovides kodanikke võimalikult põhjalikult kontrollida, neid võimalikult lühikese keti otsas hoida. Seadused, mis raskendavad ühistute loomist (neid on palju, see nimekiri siia ei mahukski), nõuavad FIE-lt «peamaksu» ja sisuliselt sunnivad töötuid üldse loobuma ettevõtlusega tegelemisest (ja nii võiks jätkata lehekülgede kaupa), soosivad madalapalgalist, võlavangis ametkonda, kes on sunnitud tööandjale lojaalne olema (sest neil pole valikuvõimalust).
Teisalt tuleb aru saada, et tugev riik saab kõige paremini tagada sõjalise kaitse ja on garantiiks igasuguste looduskatastroofide puhul. Riigil, eriti suurel, võimsa tööstuse ja sõjajõududega riigil on määratud eelised, kuid kõik katsed võtta inimeselt vastutus tema toimetuleku eest läbi elu on lõppenud vastava formatsiooni ajaloo uurimisobjektiks muutumisega. Jutt pole siin isegi äärmuslikest totalitaarsetest režiimidest, ka Skandinaavia-tüüpi heaoluriigid on tunginud sinna, kuhu neil asja olla ei tohiks, näiteks lõhkunud põlvkondade sidususe (lapsed saadetakse kooli ja vanad vanadekodusse). Meil tuleb leida elu- ja mõtteviis, kus tugev riik ei vastandu igas mõttes vabale kodanikule, see on vabade kodanike ühendus. (Veelkord – vana loosung, aga viiks selle lõpuks ellu!)
Ühes artiklis on võimatu visandada kogu tulevikumudelit, veel enam sinna jõudmise teed, kuid kui suund on selge, tuleb alustada mõistlikest hoomatavatest sammudest:
- FIE tänasel kujul on nonsenss! Me saaksime kindlasti juurde hulga inimesi, kes ainult abirahadest elamise asemel midagi kasulikku teeksid, kui neile vaid võimalus anda. FIE tuleks alla teatud käibepiiri vabastada igasugusest suhtlemisest maksuametiga (st jääb muidugi kassapõhine aruandlus; loomulikult on see pikem jutt, nüansse on veel, ent antud artiklisse see kõik ei mahu).
- Mikro- ja väikeettevõtluse stardiperioodidel peaksid olema maksusoodustused. Maksuamet võiks siin olla pigem konsultandi rollis, et ühelt poolt tagada ettevõtte sujuv käivitumine, teiselt poolt aga loomulikult optimaalne maksutulu riigile. Kui ettevõte maksab algusest peale töötajatele palka, siis arusaadavalt saab riik sealt maksutulu, selle asemel, et maksta töötuabiraha, ja ühiskond kui tervik võidab sellest (kuigi tänaste ametnike puhul tundub raskestikujuteldav, et nad oskaksid niipidi mõelda...)
- See osa ametkonnast, kes käib igasuguste jaburate euroseaduste alusel ettevõtteid kottimas (näiteks sobib see nn neljanda kraanikausi seadus), tuleks lihtsalt lahti lasta ja vabanev raha suunata ettevõtluse arendamise fondi. Niimoodi esitatuna tundub see natuke populistlik, kuid mõte peaks olema arusaadav – me vajame ettevõtteid ja vaba initsiatiivi, mitte nende kägistamist teinekord mitte kõige eesmärgipärasemate ja tihti ka vasturääkivate nõudmiste ja normidega! Ja väga ilmselgelt ei ole kellelgi (peale nende endi) vaja selliste inimolemist mõnitavate ja vaimset keskkonda reostavate normide kehtestamisele ja jälgimisele pühendunud seltskonda.
- Me peame ära kasutama soodsat suhtumist taastuvenergiasse, ehk lihtsalt öeldes olukorda, et sellele kõvasti peale makstakse. Taastuvenergiaga ei saa arendada tööstust, kuid see võib anda tunduvat kergendust igapäevaseks toimetulemiseks olukorras, kus energiamonopolid töötavad selgelt põhiseaduse preambuli vastu (või kuidas toetab meie püsimist läbi aegade, kui lihtsalt soojaspüsimine on valusalt kallis?). Korralikult teostatud, päikese-, tuule- ja kohapealse taastuvorgaanika põletamisenergiat kombineerivad koostootmisjaamad on mõistliku teostuse juures elujõulised. Ja veel olulisem – õpetavad inimesi koos tegutsema.
- Ühiskondlik rikkus ei suurene sellest, kui me üritame kõike ümber jagada, see ainult väheneb, sest igasugune jagamine töötab kadudega! Me peame hakkama kogu maksusüsteemi niimoodi ringi korraldama, et suureneks inimese enda vastutus. See puudutab nii kindlustusmeditsiini kui igasuguseid lastetoetusi – nende miinimummäär tuleks siduda protsendiga sotsiaal- ja tulumaksust ja inimesel peab olema õigus suurema sissetuleku puhul kogu vastav protsent endale saada. Jah, selline korraldus soosib edukaid!
Eesti (ja tegelikult terve läänemaailm) saab praegusest madalseisust välja ainult ühel viisil, ja see on läbimurre mõtlemises. Lõpp on sootul ja lühikese mäluga karjal, kes paremat elu otsides ringi tormab! Ellu jäävad inimesed, kes on võimelised arendama kõikvõimalikke kõrgtehnoloogiaid, kainelt kaaluma riske ja kõige olulisem, võtma vastu otsuseid, mis ulatuvad kaugelt üle tema eluea piiride. Ütlete, et see on raske või võimatu, inimest ei muuda? Noh, head väljasuremist siis, paleontoloogiamuuseum on täis nende luid, kes arengut liigseks vaevaks pidasid. Edasi saab minna ikka ainult nendega, kes tahavad ja oskavad.