Arktika Nõukogu (AN) ühendab riike, mille piirid ulatuvad polaarjoone taha. Selliseid maid on kaheksa: Kanada, USA, Venemaa, Norra, Taani, Soome, Rootsi ja Island. Esimesed viis kuuluvad omakorda veel eksklusiivsemasse klubisse, moodustades nn arktilise viisiku. Liikmepiletiks on rannajoone omamine polaarjoone taga.
Vaatlejastaatus oleks muidugi mitu kraadi nõrgem variant, osutaks aga rõhutatult meie soovile määratleda end vähemalt kaudselt osana sellest piirkonnast. Piirkonnast, mis püsijää taandumisega omandab geomeetrilises progressioonis strateegilist tähtsust kõigi riikide jaoks, kes suudavad endale seal välja mõelda mingeidki huve (näiteks Singapur on ANi vaatlejaliige).
Meidki puudutab kliimamuutus (mis on küll globaalne ning mille paljudest ohvritest on polaarjää vaid üks); majanduslikud võimalused, mis avanevad uute laevatatavate transpordikoridoridega; võib-olla isegi polaargaas ja -nafta, mille maardlad muutuvad üha ligipääsetavamaks. Meid huvitab kindlasti teiste huvi: Põhjala võimalik koostööhuvi ja Venemaa vähemsõbralik roll.
ANi vaatlejastaatus ei tähenda piletit väljaku serva. Suuri küsimusi lahendavad rannariigid omavahel rahvusvahelise (mere)õiguse alusel. AN keskendub peamiselt kliimavaatlustele ja jätkusuutlikule arengule, lähtudes ka põlisrahvaste huvist. Vaatlejad ei pääse isegi kõikidesse töögruppidesse, rääkimata sõnaõiguse pälvimisest. Kuid tegemist on sümboolse küsimusega kuulumisest – mil võib olla tähendus meie enesemääratlusele.
Kõige elementaarsemal tasandil tuleb meil endalt küsida, mis on meie Arktika-huvi sisu. Mida Arktika-riikide jaoks tunnustatavat oleme valmis panustama: huvi, raha, inimesi, midagi muud? Sest lisaväärtus on arktilise tõe kriteerium. Vaatlejaid on ANi juures juba niigi palju, üle poole tosina Euroopa Liidustki.