Poliitiliste debattide rõhuasetus on kandunud inimestelt majandusele. Inimestel on raske, kui mitte võimatu pääseda otsuseid langetava ametniku jutule. Kaks kolmandikku inimestest arvab, et neil pole piisavalt sõnaõigust selles, kuidas valitsus riiki juhib. Avaldatakse üha enam artikleid ja peetakse kõnesid teemal, kuidas kaasata inimesi senisest enam valitsuse otsustamistesse ja võimaldada neil teatud otsuste langetamisel osaleda.
Ülaltoodud laused ei ole pärit Marju Lauristini sulest, Rahvakogu ettekannetest või mõne Eesti poliitkriitiku viimase paari aasta artiklist. Kuigi võiks, sest täpselt neist asjust ja isegi väga sarnasel viisil on ka meil viimasel ajal väga palju räägitud.
Tegelikult on need mõtted, laused ja tsitaadid pärit ühest loengust pealkirjaga «Mis on lahti poliitikaga?», mille pidas Margaret Thatcher 1968. aastal. See on seitse aastat enne Briti konservatiivide liidriks ja üksteist aastat enne peaministriks saamist. 46 aastat tagasi.
Maailm poleks nagu üldse muutunud. Suurbritannia või Eesti. Pool sajandit vahet, aga jutt on sama. Et riik ei kuula, ei arvesta, ei kaasa, et rahval pole sõnaõigust ja kõik on liikunud kuhugi parteide tagatubadesse kitsa otsustajate ringi kätte. Võib-olla sellised jutud ongi demokraatia puhul paratamatus. Mõnikord on neil juttudel alust, mõnikord ehk mitte.
Siiski, ühes asjas on Thatcheri aeg ja praegune aeg erinevad. Tsiteerime teda ennast: «Ent viis, kuidas saavutada isiklik seotus ja osalus, ei seisne mitte inimeste kaasamises järjest enamatesse valitsuse otsustesse, vaid selles, kui valitsus vähendab enda reglementeeritavat ala ja kaasab kodanikke – kui seda moodsat väljendit kasutada –, võimaldades tal rohkem ise otsustada.»