Üks asi on selge, 1992. aasta sõda alustas Gruusia. Seda võib lugeda kümnetest ajalooteostest, kaasa arvatud gruusia ja gruusiameelsete lääneriikide allikatest,» ütleb Aivar Jürgenson. Ta on Tallinna Ülikooli ajalooinstituudi vanemteadur ja avaldas hiljuti konfliktist põhjaliku uurimuse.
Jürgenson juhib tähelepanu sellele, et kui sõda algas augustis 1992, ei olnud Venemaal Abhaasia kohta sugugi ühtset poliitikat. President Jeltsin ja duuma pidasid ägedat võimuvõitlust. Abhaasia ründamise ajal oli Gruusias kodusõda Eduard Ševardnadze ja kukutatud presidendi Zviad Gamsahhurdia vahel. Rünnakut Abhaasiale põhjendati osana võitlemisest Gamsahhurdiaga.
«Alguses Jeltsin toetas Ševardnadzet, kes oli ta liitlane. Duuma esimees Hasbulatov toetas abhaase, võib-olla osaliselt seetõttu, et ta oli tšetšeen. Ei tohi unustada, et sõjas osutasid abhaasidele abi peamiselt tšetšeenid, tšerkessid ja teised Põhja-Kaukaasia mägirahvad. See abi oli üks suur hõimurahvaste solidaarsuse manifestatsioon.»
Jürgenson märgib, et abhaasid olid püüdnud luua koos Põhja-Kaukaasia hõimurahvastega iseseisvat riiki juba 1918. aastal. Pärast Stalini surma nõudsid abhaasid iga kümne aasta järel Abhaasia eraldamist Gruusiast. Novembris 1991 moodustasid mägilased taas poliitilise liidu – Kaukaasia Mägirahvaste Konföderatsiooni.
Eestis on Gruusia ja Abhaasia konflikti Jürgensoni arvates vaadatud põhiliselt Gruusia vaatevinklist. Jäetakse kirjeldamata Gruusia kolonisatsiooni ajalugu Abhaasias ja Venemaast on tehtud sõja ainus süüdlane. Kirjutatakse üksikasjalikult abhaaside ja nende liitlaste kuritegudest, aga samas varjatakse grusiinide sõjakuritegusid ja fakti, et need toimusid ajaliselt enne abhaaside kättemaksu. Jäetakse ühtlasi mainimata, et grusiinide vastu võitlesid ka teised Abhaasia rahvused, sealhulgas mõned eestlased.
«See tuleb sellest, et meie vaenlase vaenlane on meie sõber, kellega tunneme automaatselt solidaarsust,» põhjendab Jürgenson. «Eestlased peaksid kogemusest teadma, mis tunne on vaadata pealt kodumaa ümberrahvastamist, oma keele väljasuremist ja ajaloo võltsimist. Peaksime olema kaastundlikumad väikeste rahvaste iseseisvuspüüdluste vastu.»
Abhaasia sõda on kutsutud ajaloolaste sõjaks. Jürgenson on sellega päri ning arvab, et kaks vastukäivat ajalootõlgendust eskaleerusid sõjaks. Võitlus käis selle nimel, kellel on ajalooline õigus Abhaasiale.