Soomes on siiski tahetud uskuda, et Putin ongi see Haloneni sõbrana tuntud vahva naabripoiss Piiterist, aga mitte külmavereline KGB mees Leningradist. Miks siis on Soomes oldud nii uskumatult heausksed Putini Venemaa suhtes?
«Ja meille loisti valot Moskovan…» – see Georg Otsa mahehäälne laul (e.k «Tuled Moskva akendes») tuli meelde, kui jälgisin tagumisest reast Viktor Vladimirovi (1922–1995) mälestusteraamatu «Näin se oli» (e.k nii see oli) esitlust Helsingis aastal 1993. Täissaal võttis Helsingis Vladimirovi vastu sellise innuga, et meelde tulid poptähti jumaldavad teismelised. Tegu oli KGB ohvitseriga, kes tegutses Nõukogude Liidu suursaatkonnas Helsingis 1950ndatest 1980ndateni.
Mees, kes oli keerutanud Soome niinimetatud eliiti kuidas ta iganes tahtis, saabus nüüd nagu kadunud poeg pärast aastaid eemalolekut. Saalis tunneldi, et «meidän Vihtori» (e.k meie Viktor) on tagasi tulnud, kaasas tark raamat. Minu kõrval istunud sümpaatse olekuga Kyllikki Virolainen lappas nimeloendit ja kordas elevusega: «jumal hoidku, jumal hoidku, meie Johannest mainitakse siin sagedamini kui Paavot».
Johannes oli ta abikaasa, endine peaminister Johannes Virolainen (Maalaisliitto, praegune nimi Suomen Keskusta), ja Paavo all pidas ta silmas Paavo Väyryneni (paljukordne minister, erakonna Suomen Keskusta auesimees).
Kui esitlus viimaks lõppes, oli Vladimirovilt autogrammi ja pühenduse tahtjate järjekord erakordselt pikk. Tegin selle kohta halvustava märkuse. Mu ajakirjanikust kolleeg ütles, et ju on raamat autogrammiga alati väärtuslikum kui ilma selleta. Küllap jah, aga siiski ei meenutanud kogu see möll ja elevus käitumist, mida oodanuks iseseisva demokraatliku lääneriigi kodanikelt. Pigem meenutas see niinimetatud Stockholmi sündroomi – pantvangid on end samastanud vangistajaga ja peavad ohuks hoopis väljaspoolset maailma.