Kui ELi juhid olid eelmisel nädalal Brüsselis koos, sai selgeks, et EL ei suuda takistada Krimmi poolsaare liitmist Venemaaga, kui Putin tahab seda teha. Ja miks ei peaks ta seda tahtma, kui Krimm juba kord on saadaval mõne hoiatuslasu hinnaga.
Poliitiliselt asusid ELi juhid Kiievi valitsust toetama samamoodi, nagu Rahvasteliit toetas Soomet pärast Talvesõja puhkemist. EL on valmis ukrainlasi majanduslikult toetama, olid nad ju pikki nädalaid toetanud ELi väärtusi, pelgamata märulipolitseid ja snaipreid.
ELi auks tuleb öelda, et see polnud vähemalt praegu valmis vastu võtma Venemaa pakkumist Ukraina ära jagada. Aga mida ennustavad hädaldavad jutud, mille järgi tuleb teha kõik võimalik selleks, et relva jõu kasutamist alustanud Venemaa ei peaks «kaotama oma nägu»? Soomes on kerge saada tuge mõttele, et Krimmi poolsaare võib Venemaale anda – karu tuleb ju kuidagi meelitada. Krimmi venelased näivad liitumist soovivat. Nad tahavad korraldada rahvahääletuse, sest tulemuse saab tagada Vene relvade kaitse all ja püssimehed hoiavad vaatlejad parajas kauguses.
Aga kas Putinile piisab Krimmist – ka Hitlerile ei piisanud ju Sudeedimaast? Ja kui talle Krimmist ei piisa, siis kes on järgmised?
Selgrootu leppimisega on selges vastuolus viis, kuidas Soome president ja valitsus esitasid 2. märtsil oma seisukoha Ukraina sündmuste kohta. Öeldu oli hämmastavalt julge ja selge. Sellega taheti paigutada Soome ühemõtteliselt läänemaiste demokraatiate hulka. Aga kas seda joont suudetakse hoida, kui rahva seas võtab võimust hirm?