Osa pagendatuist nimetas naisi, teised pidasid selleks dialektilise materialismi edukäiku tööliste paradiisi saavutamisel. Stalin olevat aga vastanud: «Minu suurim nauding on valida välja ohver, valmistada plaanid viimse pisiasjani ette, kustutada halastamatult kättemaksujanu ja siis minna voodisse. Sellest magusamat asja maailmas pole.»
Kamenev, kes nimetas selle Stalini magusa kättemaksu teooriaks, langes ka ise oma kunagise kaasvõitleja suurima naudingu ohvriks. Kunagi auväärsete revolutsioonitegelaste hulka kuulunud Kamenev hukati terrori käigus kui reetur ning isegi tema nimi kustutati raamatutest. Stalin võis minna rahulikult voodisse.
Kuigi Stalini surmast möödus eile 61 aastat, pole hullus maailmast kuhugi kadunud. Hulle, kes näivad sündivat teatava regulaarsusega, võib leida ka kõrgeimatel poliitilistel ametikohtadel. Julgeoleku seisukohalt on oluline, kas juhtivat rolli kandvatel hulludel on säilinud reaalsustaju. Kui uskuda Angela Merkelit, siis on maailm saanud juurde ühe reaalsustaju kaotanud hullu – Venemaa presidendi Vladimir Putini.
Sündmused Krimmis kinnitavad Saksa liidukantsleri hinnangut. Nobeli rahupreemia kandidaadiks esitatud endine KGB polkovnik näib olevat välja valinud ohvri, valmistanud ette plaani ning ootavat aega, mida Stalin nimetas «halastamatuks kättemaksuks», et pärast seda vuntsidega seltsimehe eeskujul rahulolevalt voodisse heita.
Tõsi, halvim pole veel tõeks saanud. Jääb üle loota, et me oleme Putini ajukeemiast lootusetult valesti aru saanud ning ta pole uus Stalin, kes elab unistuse nimel, mis paljudele teistele inimestele tähendaks õudusunenägu. Paraku on see lihtsalt lootus, sest kui keegi praegu üldse olukorda Ukrainas kontrollib, on see Vene riigipea.