Siim Kallas esitas pühapäeval Reformierakonna üldkogul peetud kõnes üleskutse, et teeme rahvaküsitluse teemal, kas Rail Balticat on vaja või mitte? Niisuguse «võta või jäta» küsimuse püstitamine on oma tahte peale surumine. Põhjust olnuks aga teha ettepanek referendumiks küsimusega, kas see peaks minema üle Pärnu või mööda olemasolevat Tallinna-Tapa-Tartu-Valga trassikoridori.
Kallase kõne tervikuna oli aga vastukaja Eesti ajakirjanduses avaldatud viimase paari aasta pretensioonidele just Reformierakonna kohta.
Usaldusest poliitikute vastu
Kallas küll nendib, et riigikogu kummitempliks muutumine on probleem, kuid põhjuse ja tagajärje vahel seost ta ei näe. Eurovolinik arvab, et valitsuse ja riigikogu koostöö peaks tugevnema. Tegelikult oleks oodanud liberaalse erakonna uuelt peaministrikandidaadilt avaldust ennekõike poliitilise konkurentsi avamisest ja põhiseadusele kohase parlamentarismi taastamisest.
Harta 12, Rahvakogu, manifestid ja algatused on ennekõike märk sellest, et parlamendierakonnad ei kõneta enam oma rahvast, keda justkui esindatakse.
Jaan Männik tegi täpselt aasta tagasi üleskutse (vt 18.03.13 Postimehes) uue ettevõtlust väärtustava erakonna loomiseks sõnadega: «Eesti poliitikas on probleem, et eetika ja usaldusväärsus ei ole justnagu päevakorras, kas eksid selle vastu või mitte – selle eest ei karistata ja see ei too tagajärgi kaasa. Valetamisest ja vassimisest on tehtud juriidiline küsimus, sest te ei saa ju tõestada, et see on nii».
Männik kutsus selle avaldusega Eesti poliitikasse uusi inimesi, kes suudaksid taastada usalduse poliitikute ja rahva vahel. Aga ta sai Kallase, kes on tänaseks juba ka Männiku mure osavalt üle võtnud. Kas me saame aga Kallaselt sama veenvaid vastuseid R-Hoolduse rahastamise ning VEB fondi segaduste kohta?