Soome teadis, millal võidelda ja millal ridu koondada. Kui küsimuse all oli iseseisvus, võideldi. Sõdade järel jäi Soome iseseisvus puutumata, aga Karjala kaotati. Tuli langetada valik, mis tähendas enamat kui lihtsalt välispoliitilist strateegiat.
Soome valis neutraalsuse ja ettevaatlikkuse strateegia. See oli nutikas otsus, mis võimaldas Soomel vältida edasisi konflikte. Kahtlemata oli palju neid, kes tundsid kibedust nii suure territooriumi kaotamise pärast. Ent mineviku kannatustele keskendumise asemel otsustati Soomes koondada tähelepanu tulevikule.
Soome, millel puudusid näiteks Norra ressursid, suutis kerkida üheks maailma austusväärsemaks riigiks. See ei olnud juhuslik tulemus, vaid selle taga seisis rahvas, kes oli otsustanud rajada parema tuleviku, mitte aga jääda kinni mineviku valupunktidesse.
Et Eesti hakkaks sarnanema Soomega, tuleb minna samalaadset teed pidi, astudes targu samme, mis toovad kaasa parema tuleviku. Kui ka eestlased võivad olla õigustatult pettunud valitsevas koalitsioonis, ei tohiks nad lasta end peibutada neil, kes soovivad tagasi lükata uue rahvusliku narratiivi.
Piirileping ei muuda Tartu rahulepingut tähtsusetuks ega määri nende au, kes on toonud ohvreid Eesti eest. Piirileping Venemaaga on pisike samm normaalsete suhete suunas. Normaalsed suhted Venemaaga parandavad ühiskonna kokkukuuluvust, vähendavad julgeolekuohte ja etendavad positiivset osa võitluses eesti rahvusliku narratiivi pärast.
Sel on oma väike osa selles, et Eestist võiks saada just selline riik, mida nii paljud on soovinud. See oleks parim viis austada nende mälestust, kes on kandnud ohvreid vaba Eesti nimel.
Autor on Tallinna Ülikooli rahvusvaheliste suhete lektor.