Aga kui üritaks igivanadest silmaklappidest loobuda? Vaataks tõele silma?
Möönaks näiteks, et see osa eesti rahvast, kes 1944. aastal Punaarmeele vastu hakkas, teadis, kelle või mille vastu ta sõdib. Ta sõdis kommunistliku terrori, NKVD, Gulagi ja genotsiidi tagasituleku vastu. Ja kõik see tõepoolest ka tuli – vastu oli hakatud põhjusega.
Paraku need, kes sõdisid teisel poolel, olid oma vaenlase suhtes (vähemalt siin Eestis, aga ka mitmel pool mujal) eksiarvamusel – kui kõnelda Punaarmeele vastu hakanud eestlastest, aga just nendest memoriaaliga seosest jutt ju käib.
Punaarmeelane uskus, et sõdib natsismi, Hitleri ja rassiülbuse vastu, kuid tegelikult sõdis ühe väikese rahva vastu, kes üritas taastada oma iseseisvust. Saksamaa oli sõja sama hästi kui kaotanud, 1944. aastal sõditi Eestis vaid Eesti pärast – kas riik läheb taas NSV Liidu võimu alla või säilib lootus, et lääneriikide toel saavutatakse olgu või osaline iseseisvus.
Keegi ei saa Punaarmee sõdurile pahaks panna, et ta ei teadnud. Sõjas tuleb sõdida sellega, kelle püssisuu näitab sinu suunas. Aga me ei saa maha vaikida fakti, et tema vaenlane ei sõdinud ei Hitleri ega aaria rassi eest. Meie esiisadele midagi sellist veel 70 aastat hiljem kaela määrida on julm, teiseks vähendab see võimalust üksteist kunagi mõistma hakata.
Nimetage mind pealegi naiivseks, kuid loodan, et see on võimalik ja leppimine aastakümnete pärast siiski toimub. Ent selleks on kõigepealt vaja, et lõpetataks «Hitleri sõduritega» vehkimine. Iga eksiarvamus on kahetsusväärne, kuid eriti kahetsusväärne on eksiarvamusest kramplik kinnihoidmine.