3. Tõhusam taastuvenergiapoliitika loob heaolu
Euroopa Komisjon läheb oma pakutud raamistikuga vastuollu enda uuringuga, mille kohaselt tähendab igale liikmesriigile siduv taastuvenergia eesmärk suuremat majanduskasvu ja rohkem töökohti. Liikmesriikidele siduva 30 protsendilise taastuvenergia eesmärgi korral loodaks Euroopas 568 000 töökohta rohkem kui pelgalt CO2 vähendamise eesmärgiga piirdudes, tulemuseks oleks vähem keskkonnasaastet ja saastesurmasid, seda elektrihindu tõstmata. Eestis on suurepärased ressursid taastuvenergia tootmiseks ning tõhusam taastuvenergiapoliitika annaks Eestile võimaluse muutuda taastuvenergia ekspordist tulu teenivaks riigiks ja seda maksumaksjate rahakotti koormamata.
[1] Climate Vulnerable Forum
Selguse huvides tuleb kohe alul märkida, et mina toetan Euroopa Komisjoni poolt esitatud kompromissi erinevate osapoolte huvide tasakaalustamiseks. Taastuvenergia arendajatest teises äärmuses on huvigrupid, kes sooviksid, et EL ei seaks üldse uusi kasvuhoonegaaside vähendamise eesmärke enne, kui ka teised maailma riigid võtaks endile siduvad kohustused.
Praegu vaieldakse Euroopa Komisjoni teatise osas peamiselt kahe küsimuse üle: esiteks, kas 40 protsenti kasvuhoonegaaside vähendamise eesmärk on liiga suur või väike; ning teiseks, kas lisaks kasvuhoonegaaside eesmärgile peaks liikmesriikidele seadma ka muid eesmärke?
40 protsendi kasvuhoonegaaside vähendamise eesmärk 2030 aastaks on päris ambitsioonikas. Tegelikult tähendab see kasvuhoonegaaside praeguse vähendamise tempo (1,74 protsenti aastas) olulist kiirenemist (2,2 protsendile aastas). Euroopa Komisjoni mõjuhinnangust selgub, et suurem eesmärk kiirendaks veelgi energiahindade tõusu Euroopa Liidus, mis omakorda halvendaks EL rahvusvahelist konkurentsivõimet ning suurendaks sotsiaalseid pingeid. Ka 40 protsendi eesmärgi puhul on suureks väljakutseks, kuidas tuua turule piisavalt mõistliku hinnaga tehnoloogiaid, millega oleks võimalik eesmärki saavutada ilma hindu tõstmata ning elektrisüsteemi toimimist ohustamata.