Ent seegi on hetkel vaid spekulatsioon. Üks teine hiljuti genoomijärjestus, umbes 7000 aasta eest elanud kiviaja eurooplase oma, näitab meile inimest, kel on küll juba sinised silmad, ent kelle nahk on endiselt tõmmu. Ehk mõjutas neandertallastelt omandatud geen nahavärvi asemel hoopis juukseid, tehes need sirgemaks, oletavad teadlased.
Veel võisid inimesed neandertallastelt saada abi haigustekitajatega võitmisel. Eelmise aasta novembris avaldas Bonni ülikooli teadusrühm artikli uue immuunretseptori avastamise kohta. Selliste retseptorite abil tunneb immuunsüsteem ära kehasse tunginud pisikud ja käivitab reaktsiooni nende hävitamiseks. Üllatusega leidsid teadlased, et selline retseptor puudub aafriklastel pea täiesti, esines neandertallastel aga identsel kujul, viidates geeni algsele päritolule.
Siiski pole põhjust arvata, et sugulastelt omandati vaid kasulikke geene. Mitu leitud geenivarianti tõstavad meie riski näiteks teise tüübi suhkurtõve, luupuse ja Crohni tõve suhtes.
Reichi sõnul oli kõige huvitavam leid aga asjaolu, et mõnedes inimese genoomipiirkondades ei leidunud neandertallaste geene aga üldse, järelikult olid need seal asudes kahjulikud ja kõrvaldati kiiresti ringlusest. Eelkõige paistsid selliste tühjade aladena silma X-kromosoom ning meeste munandite tööd reguleerivad geenipiirkonnad. Reichi sõnul viitab see, et inimene ja neandertallane olid geneetilise sobivuse piiralal ning kahe liigi ühtest sündinutel oli ilmselt tihti viljakusprobleeme.
Kas just seetõttu, ent geenide jaotumisest näib, et noid edukaid paaritumisi, millele võlgneme tänu neandertali geenide eest meie genoomis, ei olnud palju. Võib-olla ainult neli eraldi juhtumit, oletab Reichi kolleeg Sriram Sankararaman. «Ent need vähesed paaritumised olid kahtlemata oluline sündmus mitte-aafriklaste ajaloos,» lisab Reich.