Hakatuseks natuke taustinfot. Nimelt: erinevalt paljudest mu sõpradest mina tegelikult ei ole liitunud Eestis kõlava kategoorilise kriitikakooriga Reformierakonna ja peaminister Ansipi aadressil. Seda põhjustel, mis on tõenäoliselt üsna subjektiivsed ja tulenevad mu töö eripära.
Midagi pole teha – välismaal elades, välispoliitikaga tegeledes ning palju teiste riikide valitsustega suheldes on võimatu mitte märgata asju, mis Eestis on paremini kui mujal. Eestis tõesti ongi rohkem tõsidust, rohkem strateegilisust, rohkem loovat teha tahtmist, vähem valelikkust, vähem varastamist ja vähem mõttelagedat edevust kui väga paljudes teistes kohtades – ja teiste all ei pea ma silmas mitte mingit Kolmandat Maailma, vaid mitmeid meie partnereid Euroopa Liidus.
See ei tähenda, et Eesti poliitika kriitikutel ei oleks õigus. Mõistagi on Eestis halbu tendentse, mis süvenedes kõik loetletu ohtu seavad. Selliste asjade vastu tulebki võidelda kohe, kui need ilmnevad, sest hiljem võib olla hilja või igatahes palju raskem. Ja meil peavadki olema oma riigile kõrged nõudmised. Pole tarvis leppida sellega, et on «paremini kui teistel», isegi kui on. Vaja on, et oleks nii, kuidas me ise tahame. Nii et kriitika on omal kohal, lihtsalt mina juhtumisi puutun rohkem kokku asjadega, mis meil on hästi, kui nendega, mis halvasti. (Ma loodan, et see antakse mulle andeks…)
Samuti olen ma aastate vältel õppinud lugu pidama peaminister Ansipist. Möönan, et tõenäoliselt samuti sügavalt subjektiivses kontekstis, isikliku kogemuse baasil. Kui ma veel Eestis Lennart Meri konverentse korraldasin, oli mul temast väga palju abi. Ning selle abi eest ei küsinud Ansip vastu mitte midagi – ei isiklikku säramisvõimalust konverentsitribüünil, ei kellegi töölevõtmist ega vallandamist, ei mingit parteilist tulu, ei muul moel väljendatud ülevoolavat tänu. Ta aitas meid rahulikul, vaiksel ja loomulikul viisil, sest sai aru, et Meri konverents on Eestile kasulik. Selline käitumine on normaalne, aga mitte tavaline. Isegi Eestis. Ma hindan seda väga.