Teadustööde kõrval, mis kahel korral on pälvinud tunnustuse ajakirja Akadeemia aastaauhinna näol, on «Aafrika kivine südamik» Jäätsi kolmas reisiraamat: kirjastuse Pegasus üllitatud esimene «Aasia päevikud» (2009) kõneles Põhja-Indiast ja Lõuna-Hiinast ning teine, «Rännakud ööpoolsetesse maadesse» (2011) jäädvustas samuti päeviku vormis reise Venemaa soome-ugri aladele. Käesolev, Musta Mandri raamat, jäädvustab kahte (2009, 2011) reisi Etioopias, on varustatud teekondade kaartidega ja esindusliku fotovalikuga nagu eelmisedki, kuid ei järgi nii ranget päeviku formaati.
Aga kõigepealt siiski sellest, kuhu raamatut lugedes kõige enam kõrvale kaldusin. Mis siis Etioopia eestlaste jaoks teistest justkui lähedasemaks teeb? Vana testamendi Hesekieli raamat põikab Kuusamaale, nagu oletatavasti nimetati Etioopiat, ehkki see võis asuda hoopis põhjapoolsemal Sudaani alal.
Etioopias on judaistlik-kristliku traditsiooni toel pikka aega ja vaid väheste katkestustega püsinud nii tugev omariiklus, et tõenäoliselt 14. sajandil koostatud ja praeguseni Etioopia rahvuseepose rollis «Kuningate ülevusest» tegeleb muu hulgas ka maailmajagamisega: tänu Kalle Kasemaale ka eesti keelde jõudnud eepose katkenditest võime lugeda, et poolest Jeruusalemmast põhja poole jääb Rooma kuninga osa ja poolest Jeruusalemmast lõuna pool asuvad alad on Etioopia kuninga valitsemise all – seejuures on mõlemad valitsejad ei kellegi muu kui kuningas Saalomoni pojad.
Puškini esiisa, takkajärgi Peeter Suure moorlaseks kutsutud Karjaküla ja Rahula mõisa omanik Abraham või Ibrahim Hannibal (1696–1781) oli tõenäoliselt esimene Eestisse sattunud mustanahaline. 19. sajandi teisel poolel arendati Tartu Ülikoolis muu hulgas ka etiopistikat ja samal ajal tutvustas ajakirjanduses tollase nimega Abessiiniat maarahva lugejale ei keegi muu kui Lydia Koidula. Ajaloost võiks üles otsida mõnegi Eestist pärit ja sealset kirjakeelt arendanud misjonäri või ärimehe, kes Etioopias kõrgele kohale on jõudnud. Või ka päris hilisemast ajast sõjaväelase, nagu kindralmajor Ants Laaneots, kes aastail 1987–1989 oli Etioopia armee diviisi ja seejärel korpuse ülema nõunik.