Asi on läinud lausa niikaugele, et mõnikord hakkavad inimesed nõudma, et nad saaksid tasuta asja eest maksta. Näiteks tahvelarvutite ja telefonide jaoks mõeldud mängudesse on tekkinud kohutav mood, et mäng ise on nii-öelda tasuta, aga mingil hetkel muutub seal edasi jõudmine pea võimatuks, kui sa ei osta oma tegelasele uut mõõka või autole uut mootorit. Päris raha eest muidugi. Paljud nõuavad nüüd, et küsigu parem mängu eest korralik summa raha, aga ärgu piinaku meid oma mikromaksetega.
USA tehnoloogiaguru Om Malik ütles kord, et inimesed on nõus netis maksma selle eest, mis aitab neil oma elu paremini elada. LogMeIn ja need muud teenused aitavad mul paremini elada, Facebook näiteks mitte. Facebook aitab halvemini elada. Sama probleem on paljudel uudisteportaalidel, nad ei aita mul elada paremini, vaid halvemini. Kes tahaks selle eest maksta.
See on hea, et inimestel on tekkimas harjumus internetis asjade eest maksta, eriti väikeriigi kontekstis. Muidugi jääb veel kauaks ajaks kauboisid, kes kusagil kommentaarides teatavad, et nemad pole kunagi paksule maksu maksnud ega kavatse nüüdki hakata seda tegema ja et internetis peab kõik tasuta olema, sest see on inimõigus jne.
Kui maksmise harjumus veel natuke laiemalt levib, annab see ka paljudele Eesti firmadele ja autoritele võimaluse oma loomingu eest vääriliselt tasutud saada. Asi pole ju selles, et inimestel poleks raha mõne plaadi või e-raamatu või artikli eest maksta, asi on harjumuses.
LogMeIni eest ma muide ikkagi ei maksa, sest mitu teist firmat pakub sama asja endiselt tasuta ja 200 eurot aastas on liiga suur summa. Oleks nad 25 küsinud, oleksin rahakoti kohe lahti teinud.