Kõne all olnud lood lähtusid justkui eeldusest, et vastukaaluks politseinikele (ja end teemaga kurssi viinud ajakirjanikele) on Eesti noored ning isegi nende vanemad väga rumalad. See peegeldus näiteks ajakirjaniku poolses keelekasutuses: Enamus kommentaatoritest ei saanud probleemi teravikust ilmselt aru … /---/ Paraku on see üldlevinud väärarusaam ka laste endi seas … (Pealtnägija 15.01.2014). Et lapsed, nende vanemad ja avalikkus saaks aru … (vt Postimees 8.01.2014).
Lugedes hiljuti Postimehest (20.01.2014), et isegi USA president ei näe kanepi tarbimises suurt ohtu tervisele ning on väljendanud isegi poolehoidu kanepi legaliseerimisse, tekib küsimus, et kas ka tema on millestki valesti aru saanud?
Vana probleemi «avastamine» politsei survel?
Ühe üliõpilase arvamusest (Postimees 13.01.2014) tuli välja, et lapsdiilerite näol on tegemist küllaltki vana probleemiga, mille meedia millegi pärast alles praegu avastas. Sellel, miks ajakirjandus probleemi praegu «avastas» võib olla mitmeid põhjuseid. Näiteks sügisene intsident ühes Tallinna eliitkoolis, kus politsei viis jaoskonda 10 õpilast ja kellest neli oligi kanepit kasutanud oli loonud soodsa pinnase probleemi pikemaks käsitluseks. Võib ka olla nii, et politsei oli ajakirjandusele probleemi ette söötnud ning ajakirjanik tajus materjalis müüvat teemat.
Kindlasti on lapsdiilerite vahelevõtmine miski, millest tuleb esile see, et meie politsei tegutseb. Teda ei jäta ignorantseks laste saatus, vaid ta sekkub jõuliselt koolide argiellu viies kaasa kahtlasi õpilasi. Tundub, et kooliõpilastest narkotarvitajate ja diilerite kahjutuks tegemine on töölõik, mis politseil tõesti edeneb. Rahvusvahelisel narkokaubandusel on aga tunduvalt keerulisem silma peal hoida. Ega Lõuna-Ameerika narkokartellid (vt nt Õhtuleht 20.01.2014) vali Eestit oma transiitmaaks ilma asjata.
Kokkuvõtteks arvan, et narkootikumid on Eestis probleem küll. Ent koolinoorte karistamine ja hirmutamine vaevalt asja paremaks teevad. Biheivioristid on seisukohal, et inimese käitumise muutmiseks on vaja hoopis positiivseid stiimuleid.