Narkootikumidega kauplevad aga näiteks Taliban ja teised valitsusvastased rühmitused, mis tähendab, et nende jaoks tähtis tuluallikas pole hääbumas, vaid õitseb uhkelt edasi. Nõrk ja korrumpeerunud valitsus pole suutnud selle probleemiga tegeleda ning möödunud kümnendi teises pooles kasvas narkomaanide arv Afganistanis pooleteise miljonini.
Terroristide rünnakud julgeolekutöötajate vastu on peaaegu igapäevane nähtus. Alates 2001. aastast on langenud üle 3000 koalitsioonisõduri. Lisaks on viimastel aastatel kasvanud nõndanimetatud rohelised-siniste-vastu-rünnakud, mis tähendab, et eeldatavalt sõbralikud Afganistani sõdurid pööravad relvad ISAFi vägede vastu. Sellistes rünnakutes langes möödunud aastal üle 50 ISAFi sõduri. Riigis toimuv pidev verevalamine sunnib küsima, kas kohalikud väed suudavad tagada korra, kui koalitsioonijõud on lahkunud.
Seda, kas Afganistani missioon oli NATO-le edukas, näitavad paar järgmist aastat. Esimene proovikivi saabub juba aprillis, mil toimuvad presidendivalimised. Nende valimiste tulemused annavad aimu, milline saab olema Afganistani lähitulevik. Vahetult enne eelmisi presidendivalimisi kasvas Afganistanis terrorirünnakute hulk, samuti toimus palju valimispettust. Riigi ebastabiilsuse tõttu on oodata rünnakute kasvu ka eelolevatel valimistel, ning korruptsioon, mis vohab endiselt kogu riigis, avaldab samuti mõju.
Kui valimised mööduvad edukalt ning rahvas peab uut valitsust legitiimseks, annab see ilmselt märku Afganistani suutlikkusest iseseisvalt hakkama saada. Vastupidised protsessid näitavad aga, et Afganistan ei saa iseseisvalt hakkama, ja see tähendab NATO ühe peamise eesmärgi ebaõnnestumist.
Kui vaadata Afganistani missiooni üldpilti ning võrrelda 12 aasta saavutusi ja ebaõnnestumisi, peab tunnistama, et riigi ebastabiilne olukord varjutab õnnestumisi. Naiste olukord hariduses on paranenud, kuid samas on suurenenud nendevastane vägivald. Inimeste elustandard on paranenud, aga tulevik on ebaselge. NATO missiooni varjutavad paljud ebaõnnestumised ja kaalukauss langeb pigem läbikukkumise poole, kuid mitte täielikult.
Afganistani olukord on kehv, aga kui vaadata suuremat pilti ja küsida, kumb on maailmale kasulikum, kas korrumpeerunud ja läbikukkunud riik, mis püüdleb demokraatia poole, või islamistlik terroristide pesa, kus organiseeritakse rünnakuid lääneriikidele, on vastus ilmselge.