Suurbritannias on paanika nii hull, et liberaalne nädalakiri The Economist avaldas juhtkirja «Te olete teretulnud», kus ütles:
«1. jaanuarist võite te Euroopa Liidus liikuda, kuhu soovite. Me loodame, et paljud teist valivad Suurbritannia.» ELi uutest riikidest saabuvad immigrandid tugevdavad majandust, maksavad makse ja päästavad sellega nii mõnegi kooli või haigla sulgemisest, tõdes väljaanne.
Eestis ei ole hirm poolakate ees kunagi uudiskünnist ületanud. Või kui nii mõelda, kas keegi üldse on tulnud selle peale, et mõni leedulane, lätlane, horvaat asub ümber Eestisse, võtab ära meie töö ja (mis on küll eelmise väitega teravas vastuolus) muutub ühtlasi koormaks meie sotsiaalhoolekande süsteemile? Ei ole.
Isegi väljastpoolt ELi pole tunda survet Eestisse elama tulekuks. Reiljani erakonna üles korjanud Helmed küll sõnastasid loosungi mustast ja uksest, aga tegelikku rakendust sellele pole.
Vastupidi, iga välismaalane, ka musta nahavärviga, kes Eestisse kodu rajab ja näitab üles soovi siia pikemalt jääda, muutub avalikkuse lemmikuks. Temaga tehakse intervjuusid, mis sisaldavad teesklematult imestunud küsimusi stiilis «teie kodumaa on imetore, miks ometi otsustasite nurgatagusesse, vaesesse Eestisse elama jääda?». Mõned toob töö, enamad armastus, aga alati on eestlased rõõmsad iga inimese üle, kes eestlaseks saada tahab.
Meie regulaarselt paaniliseks paisuv rändega seotud mure on teine. Kardame, et Eesti jookseb tühjaks, kui paljud igaveseks ära lähevad. Sisuliselt on tegu sama mündi eri pooltega. Välismaalt, ka mujalt Euroopast, ei soovi keegi Eestisse ümber asuda ning eestlased kipuvad liiga lihtsalt lahkuma. Mida teha, et Eesti oleks koht, mis tunduks ahvatlev nii omadele kui võõrastele?