Seetõttu tuleb saabunute koolitamisele ja kohalikku ühiskonda integreerimisele erilist tähelepanu pöörata. Immigrandid panustavad küll töökohtade loomisse ning uute majandussektorite arengusse, kuid nad konkureerivad samal ajal ka kohaliku tööjõuga ning paljudel juhtudel alandavad palkasid.
Samas aitavad nad vähendada ettevõtete tööjõukulusid ja parandada nende konkurentsivõimet. Sisserändajad suurendavad üldjuhul noorte osakaalu riigis, mis avaldab positiivset mõju alles aastate pärast, kui nad on valmis tööle minema.
Eesti rahvastiku vähenemine ei peatu ilma suurema sisserändeta. Eestis on mitte-eestlasi 30 protsenti ning välismaalaste osakaal seega ELi kõrgeimate hulgas. Seetõttu võib sisserände soodustamine lausa kohatu näida.
Tegelikult on eestlaste osakaal viimase 10 aasta jooksul veidi isegi kasvanud, mida on muuhulgas toetanud ka eestlaste positiivne loomulik iive alates 2008. aastast. See aga ei ole suutnud ära hoida rahvastiku ning koos sellega tööjõu potentsiaalset vähenemist.
Sellel sügisel lihtsustati ka Eestis välismaalaste seadusega tippspetsialistide, teadlaste ja õppejõudude Eestisse tööle asumist. Paraku ei tohi Eestisse sisserändavate välismaalaste arv seaduse järgi ületada aastas 0,1 protsenti Eesti alalisest elanikkonnast. See tähendab vähem kui 1300 inimest.
Eelmisel aastal lahkust Eestist peaaegu 6600 inimest enam, kui siia elama asus. Lisaks sellele suri peaaegu 1400 inimest rohkem kui juurde sündis, kusjuures ainuüksi viimase 10 aasta jooksul on Eesti rahvastik madala sündimuse tõttu vähenenud pea 19 000 inimese võrra. Kuigi välismaalaste seadus lubab teatud tingimustel sisserändajate piirarvu ületada, on selline poliitika liiga ettevaatlik ja ei pidurda Eesti rahvastiku vähenemist.
Mõistagi ei panusta tööhõive kasvu ainult suurem sisseränne. Tööturul osalemist saab paljude muude abinõude kõrval suurendada veel näiteks erinevate maksusoodustustega valitud sihtrühmadele, töötutele tööturu nõuetele vastava täiendus- ja ümberõppega või pensioniea kiirema tõstmisega (praegu kavas alles alates 2026. aastast). Kas me oleme aga ka selleks valmis?