Kas teie arvates on kodanikujulgusel olemas ka piir, mille ületamine pigem hirmutab inimesed eemale kui motiveerib kaasa lööma?
Kodanikujulgus on nagu filmitegemine. Mis sümboleid kasutada ja millised neist töötavad, sõltub olukorrast. Näiteks alastivõtmine, et oma ideedele tähelepanu tõmmata, võib vahel tulla kasuks, mõnes teises olukorras aga töötada inimese vastu.
Kas ka usk mõjutab kuidagi kodanikujulgust?
Usk annab laiema perspektiivi ja oskuse jätta ennast tähelepanu keskpunktist kõrvale. Kogu maailm on oluline, ka võõrad inimesed. Ilma tugeva usuta poleks olnud inimesi, kes oma pere kõrvalt ning eluga riskides võitlesid demokraatia ja oma riigi vabaduse eest.
Kas teil on ka oma eeskuju, kelle tegusid te kõige rohkem hindate?
Paljud inimesed mu raamatus on mind tugevalt mõjutanud. Hindan kõige rohkem inimesi, kes teevad sammu teooriast praktikasse maailmas, kus on nii palju vägivalda. Need inimesed meenutavad mulle, et suudetakse ennast ohverdada. Headus on tõepoolest inimeste sees olemas.
Kodanikujulguseks on peetud ka keskkonnaaktiivsust. Kui tähtis on teie arvates nende inimeste panus, kes kaitsevad loodust?
Loodust kaitstes riskime tulevaste põlvede heaks – see on samuti kodanikujulgus. Me kaitseme oma lapselapsi, võideldes selle eest, et maailm poleks täidetud radiatsiooni või kemikaalidega. Maailmas on palju väärtuslikku, mida hoida, peale looduse ka näiteks kunstiväärtused. Põhifookuses peaks aga siiski olema inimelu.
Olete pärit New Yorgist Brooklynist, kuid elate ja õpetate Rootsis. Olete mitu korda käinud ka Eestis. Mille poolest need riigid erinevad?