Usun, et kultuuriinimeste vaesus on tihti tingitud ühest asjast: neile ei maksta väärilist tasu selle eest, mida nad teevad.
Olen seotud Elamusaasta-nimelise ettevõtmisega, mille käigus kutsutakse tuntud loomeinimesi koolidesse rääkima oma elamustest, mis on nende elu mõjutanud, jutustama sündmustest, mis on olnud nende jaoks tähenduslikud. Nii olen kokku puutunud mitmete kunstiinimestega, kes räägivad, et tihti palutakse neil teha midagi tasuta. Tihti tehakse kirjanikule ettepanek «ah, kriba midagi», disainerile öeldakse, et «viska kiirelt mingi visand»; lauljale «tee paar lugu». Tasuta. Missioonitundest.
Miks oleme valmis maksma näiteks plaatijale teinekord üle mõistuse suurt tunnitasu, kuid kunstnikule üldse mitte? Iga tegija soovib oma töö eest palka saada.
Tihti teevad loomeinimesed aga oma tööd, osalevad žüriides ja nõukogudes, annavad kontserte, kohtuvad lugejatega tasuta, kuna «kultuuri peab ju arendama». Tuntud lastekirjanik, kelle raamatute seltsis on kasvanud üles terved põlvkonnad, käib koolides esinemas oma kulul, kuna kellelgi ei tule pähe sõidukulusid kompenseerida.
Sageli avaldatakse hämmastust selle üle, et looja soovib oma töö eest tasu või peetakse sellist soovi halvaks tooniks. Ometi ei oota me, et poes midagi tasuta antaks.
Elamusaasta kohtumistel jutustatud lood jäävad enamasti kummitama aastateks. Need inspireerivad lapsi leidma iseendas loovust ja õpetavad, et elus on muudki kui mõõdetav edu. Peamine on leida oma tee. Mõni neist lastest valib ka kunstitegemise. Sest ta leiab, et vaimne tasakaal, loominguline väljendusvabadus on tema jaoks tähtsamad kui aineline heaolu. Nii võib isegi õnnelik olla.