Teisisõnu peab pere esmalt vaesusesse langema, et «teenida välja» väike riigi lisatähelepanu. Olen kategooriliselt sellise lähenemise vastu. Vajaduspõhist peretoetust maksab riik planeeritud 30 000 pere asemel vaid 3250-le majandusraskustes perekonnale. See näitab, et vanemad löövad pigem käega napile lisatoetusele, mille küsimine riivab nende väärikust.
Nii jätavadki paljud naised lapse sünnitamata, sest nad ei taha riskida vaesusesse kukkumisega. Euroopas läbi viidud uuringud kinnitavad, et laste vaesust on vähem neis riikides, kus on olemas nii universaalsed lapsetoetused kui vanemate tööturul osalemist toetavad teenused, sh lasteaiakohad. Universaalse skeemi korral on laste kasvatamise kulud jagatud teatud osas kogu ühiskonna vahel. Universaalsed lapsetoetused ei ole üksnes raha, vaid need näitavad ka riigi suhtumist.
Valitsusliidu nägemus on paraku kardinaalselt erinev. Lipukandjaks on siin peaminister, kes juba 2008. aastal teatas, et lapsetoetuse maksmine võrdub raha külvamisega lennukilt ja 80% meie lastest ei peaks üldse riigilt tuge saama. Mille põhjal otsustab peaminister, et enamik lapsi ei vääri riigi tuge? Praegu saavad 19,18 eurost suuremat toetust pere kolmandad ja enamad lapsed, keda on u 22 000, ning lapsed, kellele makstakse piskut vajaduspõhist toetust. Kokku moodustavad need kaks rühma vaid umbes kümme protsenti meie lastest. Eestis on aga kokku üle 256 000 kuni 19-aastase lapse.
Pädevad pole ka väited, et lapsetoetuste tõus ei ole riigile jõukohane. 2000. aastal moodustasid peredele suunatud toetused SKTst 1,4%, praegu aga kõigest 0,5%. Lapsetoetuste kolmekordistamise korral jõuaksime ühe protsendini. Kõrge sündimusega Põhjamaades suunatakse lastega perede toetamisse kolm ja enam protsenti rahvuslikust rikkusest. Samas on sündimus madal just neis Lõuna-Euroopa ja Ida-Euroopa riikides, kus peretoetused on kas väga väikesed või ainult vajaduspõhised. Kui valitsus otsustas mõni aasta tagasi tõsta kaitsekulud 2 protsendini SKTst, ei küsinud keegi, kust raha tuleb. Raha leiti, kuna seda peeti oluliseks.