MAREK STRANDBERGI AVAKÕNE
USA luuramine külvas riikide suhetesse umbusku
Digitaliseerunud ja virtualiseerunud inimkond ja kultuur pakub ikka huvi nagu ka iga üksikisikki neis süsteemides. Tehnoloogia annab selleks suurepäraseid ning ahvatlevaid võimalusi.
Neist ning nende kasutamisest kasvab aga ka enneolematuid pingeid ja tülisid.
Pole kahtlustki, Ameerika Ühendriikide luurevõimekuse ja -praktika mastaapsus on šokeerinud ajakirjandust ja kindlasti ka suurt hulka poliitikkonnast ning mõistagi avalikkust. Ma pole aga sugugi kindel, et see üllatus asjakohase luuretöö tegijale siin- ja sealpool Atlandi ookeani nüüd üllatusena tuli.
Ühendriikide võimukandjad on ses mõttes praktilist laadi tegelased, et teiste riikide põhiseadused ning seal harrastatav moraal neid väga ei heiduta. Enamgi: salateenistuste töö on mõnes mõttes üldse eetiliste piirideta.
Alates interneti leiutamisest Ameerika Ühendriikides on toimuma hakanud üsna tavatu inimese kui suhtleva liigi evolutsioon.
Kuid kas muutunud inimene ja muutunud inimloomuse ulatus ning inimese virtuaalne paigutus saavad samas olla ka õigustuseks sellisele ulatuslikule jälgimisele, mis ilmsiks tulnud?
Tõsi, asjade seaduspärase kulgemise korral ei oleks tohtinud see tõsiasi avalikkuse ette tullagi - tegemist ju kümnete punaste templitega salastet dokumentidega. Aga tuli. Absoluutset hermeetilisust pole ei keemias ega füüsikas ega ka infovallas. Viimast eriti just seetõttu, et inimese loomus, nagu elusa loomus üldisemalt, on olla varieeruv ja kindlasti mitte ette määratud.
Fakt on aga selles, et muutunud inimolemus ja inimese võrgulisus on muutnud ka sala- ning eriteenistuste töövõtteid. Selle on ennekõike teinud võimalikuks see, et riik kui identiteet on paraku selline, et teise riigi põhiseaduse ja põhimõtete tunnustamine ei tulene ühestki rahvuvahelisest kokkuleppest. Küll tunnustatakse vastastikust olemasolu, aga ega isegi Soomele ei lähe selle ühiskonna käitumises ju süviti korda Eesti või Rootsi või Vene põhiseadused. Kõigil riikidel on ikka oma selgrood, millest peetakse.