Pool sajandit kestnud Katõni tõe varjamine püstitas Poola ja Venemaa vahele kõrge umbusaldusmüüri, mis takistab veel praegugi kahe maa poliitiliste, majanduslike ja kultuuriliste sidemete arendamist. Venemaa jätkuv ajaloomoonutamine on loonud ka Venemaal endal avaliku apaatia ja künismi õhkkonna.
Varasema ja praegusegi siiruse puudumisega mineviku osas võib näiteks seletada, miks nii paljud venemaalased kahtlevad, kas valitsus räägib tõtt rahulikku elu aeg-ajalt katkestavate terrorirünnakute kohta. Tõepoolest, Venemaa võimud on selle tragöödia puhul olnud palju avatumad ja läbipaistvamad kui mitmegi omamaise tragöödia korral.
Siiski ei ole kuhugi kirja pandud, et minevik peaks olevikku oma lõa otsas hoidma. Riigid võivad muutuda, poliitiline kultuur võib muutuda avatumaks, poliitikud võivad aduda, et pole mõtet katta raskeid sündmusi pettuse looriga.
Viimasel paarikümnel aastal on Venemaa ja Poola võimud tasapisi hakanud omandama kunsti, kuidas kõnelda rahvaga, isegi kui nad mõnikord peavad paremaks seda mitte teha. Juba see on muutus ning me oleme viimastel päevadel saanud kogeda, kui tugevasti see maad võtab.
Raske on ehk sel nädalal millegi eest tänulik olla, aga ometi teeb mulle heameelt, et vähemalt selles lennuõnnetuses hukkunud väärikate riigimeeste omaksed ei pea ootama 70 aastat, enne kui nad saavad teada, mis tegelikult toimus.
See kohutav õnnetus veriselt kurjakuulutavas metsas tuletas meelde õõvastavat minevikku. Kuid sellest ei saa vähemalt uut «musta auku» piirkonna niigi tumedas ajaloos.
© New York Times Syndicate