Olukorrad, kus lapseealine on tahtevastaselt sunnitud suguühendusse või teda on muul moel ära kasutatud, on ka praegu vägistamise ja teiste koosseisude all karistatavad. Seega taandub väitlus küsimusele, kas 14-aastane on võimeline langetama adekvaatseid otsuseid selle kohta, kas, kuidas ja kellega ta tahab astuda suguühendusse.
14-aastane on võimeline vastutama oma käitumise eest
Marek Strandbergi argumentatsioon seksuaalse enesemääratlemise ea tõstmiseks põhineb üldisele väitele, et 14-16-aastane ei ole kindlasti võimeline oma seksuaalse käitumise eest vastutama.
See väide on ekslik: esiteks on sarnaselt Eestiga seksuaalsuhe 14-aastaste ja vanemate inimeste puhul lubatud näiteks Austrias, Saksamaal, Ungaris, Itaalias, Portugalis ja Hispaanias. Ei ole ometi võimalik, et kõigis nendes riikides kehtivad seadused, mis ei karista vastutusvõimetute lastega vahekorda astujaid.
Teiseks peab 14-aastane inimene vastutama enda toime pandud kuritegude eest, kusjuures erinevalt selles, mis meie oponent väidab, on see vastutus (nagu ka vastutus otsustada, kas ja kellega seksida), siiski igal 14-aastasel.
Olukorras, kus meie oponent soovib seni lubatut kriminaliseerida, oleks tema ülesanne ka tõestada, et oluline osa sellest põhjustab probleeme. Hoolimata viitest, et sotsiaalministeerium on seda analüüsinud, vastavat analüüsi ministeeriumi kodulehel ei ole. Ka noori endid ühendav Noorteühenduste Liit on seisukohal, et vanusepiiri tõstmine pole vajalik.
Me vajame haridust, mitte karistusi
Karistusseadustiku paragrahvi 145 ja 146 kaitsevad lapse seksuaalset enesemääramisõigust. Seadusandja eeldab, et üle teatud vanuse laps (hetkel 14) on võimeline seksuaalkäitumises tegema adekvaatseid otsuseid.