Teine valdkond on tumeaineeksperimendid, nii maa sees otsese mõõtmise jaoks olevad hästi tundlikud eksperimendid kui ka satelliitidel paiknevad ja kosmilisi kiiri mõõtvad seadmed. Siis kosmoloogilised vaatlused. Kuidas on universumi suureskaalaline struktuur seotud osakestefüüsikaga, sest lõpuks peab asjadele, mida näeme, olema füüsikaline seletus. Kust tuleb avastus, kes seda teab.
Tumeaine, selle salapärase aine kohta, mis moodustab umbes veerandi kogu universumi massist, aga mille kohta me midagi muud ei tea, ringleb viimastel aastatel ju pidevalt jutte, et kohe-kohe saame selle olemuse kohta esimese vihjeid.
Uus füüsika on alati ümber nurga, see on 50 aastat nii olnud. Ühel hetkel ta kas tuleb või ei tule, seda ei ole võimalik ennustada. Aga kuna tumeaine on olemas, siis tal peab olema mingi seletus. Küsimus on selles, kas otsime õigesti ja kas meie eksperimendid on õiged.
Ja kes iganes avastab, võib arvestada sõiduga Stockholmi?
Selles pole mingit küsimust.
Kirjutasite ka ise koos kolleegidega hiljuti artikli, mille teemaks on tumeaine supersümmeetria. Tumeaine olemuse kohta ei tea me midagi, supersümmeetria eksisteerib teooriana, kuid pole LHC andnud loodetud tõestust (vaata Marcus Kaevatsi artiklit «Supersümmeetria läheb eksamile» 16. veebruari AKst). Milleks tegeleda selliste nähtustega?
Probleem on selles, kuidas need teoreetilised mõtted, mis on tekitatud, teha selliseks, et need võiksid looduses olemas olla. Standardmudelis ehk meie maailmas on neile vähe kohta ja kõik probleemid tulevad sellest. Üks viis on tõsta olemasolevad ideed teise keskkonda ja vaadata, kuidas need seal töötavad. Näiteks, kas tumeainele üle tõstetud supersümmeetria lahendab probleeme või mitte.
Nüüd kui Higgsi boson on leitud, kuidas eestlastest eksperimentaatorite töö edasi läheb?
Tegime pärast Higgsi osakese avastamist omad järeldused ja otsustasime minna edasi. Üks asi on andmete valideerimine, Higgsi rühmas sellega tegeleb edasi Mario Kadastik. Suur osa meist on edasi läinud tipukvarki uurima. Tahtsime uurida ja mõõta asju, mis on päriselt olemas. Las supersümmeetriat otsivad teised inimesed.