Küsimus, mis kasu mu tegemistest on, kipub olema trikiga. Jättes kõrvale mõned eneseotsingute ja segaduste perioodid, tundub meile ju üldiselt, et teame, miks midagi teeme ning et see on vajalik. Üritades seda aga sõnadesse panna, jääme tihtipeale hätta.
Muidugi, ega alati pruugigi see teiste asi olla. Kuni me ei plaani ette võtta midagi ebaseaduslikku või muul moel sobimatut, oleme ju vabad tegema oma päevadega seda, mida heaks arvame, ja viisil, kuidas meile paremini sobib. Oluliseks muutub see siis, kui vajame oma tööde juures teiste abi. Tahame, et nad – olgu siis avalik võim, fondid või annetajad – toetaks meid rahaga, võtaks tõsiselt, mõtleks kaasa, tuleks meile tööle või vabatahtlikuks jne. Ent mõelda maksab sellelegi, et küllap tunneme ka ise rohkem rõõmu, kui teeme asju võimalikult suure kasuteguriga.
Nii ongi püsivate muutuste ja kasu ehk mõju küsimus muutunud üheks kesksemaks vabakonda puudutavatest teemadest. Paljuski on sellele kaasa aidanud sotsiaalse ettevõtluse esiletõus, kus toimitakse äriühingutele omaselt isemajandavalt, ent seades põhieesmärgiks mitte rahalise, vaid ühiskondliku kasu kasvatamise. Vananevas Euroopas on ka selge, et avaliku sektori eelarved ei kasva endise hooga (ja vahel ei kasva üldse), samas kui vabaühendusi, kes neist oma tükki haugata sooviks, tuleb aina juurde.
Nii muutuvad targad rahastajad aina valivamaks ning targad vabaühendused omakorda paremaks oma plaanitava ja loodava mõju hindamisel ja kirjeldamisel. Mainekal Skolli foorumil, kus kohtuvad maailma silmapaistvamad sotsiaalsed ettevõtted, pühendati ühiskondliku mõjule sel aastal juba rohkem töötube kui traditsiooniliselt popile rahastamise teemale. Rahvusvaheliste konverentside ja ingliskeelsete õpikute kõrval koostatakse õppematerjale ja korraldatakse mõju hindamise koolitusi üha enam Eestiski, just sellele teemale keskenduti ka tänavuses vabakonna suvekoolis.