Väike probleem oli vaid ettepanekuga viia Eesti üle isemajandamisele. Seda ei saanud kõrvale heita ja lihtsalt ära unustada. Keskvõimu ainus võimalus isemajandamise idee kuidagi alla neelata oli anda isemajandamisele nagu suveräänsuselegi okupatsiooniga kokku sobiv sisu.
NSV Liidu plaanikomitee esimees Juri Masljukov oli juba suvel koostanud selleks terve abinõude plaani. Kuid ENSV plaanikomitee juht, IME üks kõige innukamaid vastaseid Valeri Paulman asus Masljukovi plaani ellu viima nii rohmakalt, et valitsusjuht Bruno Saul oli sunnitud ta Rahvarinde protestide vaigistamiseks lahti laskma.
Nüüd saabus Rein Otsasoni tähetund. Teaduste Akadeemia majanduse instituudi direktorina oli ta Paulmanile vastandunud IME töörühma juht. Teist töörühma, IME probleemnõukogu, juhtis Edgar Savisaar. Kui Saul pidi valima, eelistas ta endale lähemal seisvat Otsasoni ja määras ta 8. septembril 1988 Paulmani asemel plaanikomitee esimeheks.
Avara mõistusega, kuid loomult konfliktne Otsason ei vastandunud mitte ainult Paulmanile, vaid ka Savisaarele. Terav kirves lausa otsis kivi. Otsason oli kohe pärast IME ettepaneku ilmumist moodustanud oma töörühma IME kontseptsiooni väljatöötamiseks, kuid samal ajal oli ta lasknud oma alluval, majandusinstituudi teaduril Ivar Jõerüüdil avaldada Edasis kirjatöö, mis tegi IME pihuks ja põrmuks. Jõerüüdi teksti lõpus ilutses kursiivis märkus: «Artikkel on läbi arutatud Eesti NSV Majandusinstituudi direktsiooni nõupidamisel.»
Ilmselt just sellest löögist allapoole vööd sai alguse Otsasoni ja Savisaare vimm, mis mõni aasta hiljem paisus nii suureks tüliks, et seadis ohtu isegi krooni trükkimise ja rahareformi. Kuid laulva revolutsiooni ajal hõõgus tuli veel tuha all ja aitas kiiremini küpseda mõttel oma rahast.