Kirik varjavat kiivalt muistsete sumerite tõelisi saladusi, mille tõestuseks sobis kõige ilmsemalt asjaolu, et kritiseeritav väitekiri oli kaitstud Tartu Ülikooli teoloogiateaduskonnas. Loomulikult olevat kirik koos oma käsilastega aegade algusest peale (koos «võimudega») inimkonda alla surunud ja neid tahtlikult pimeduses lasknud vireleda. Kuni selle hetkeni, kuni saabus mees, kes tõeliselt mõistab – vandenõuteooria autor ise!
Samasuguseid vandenõupaljastuslikke argumente esitab ka Saard, kes ei suuda adekvaatselt analüüsida ei teoloogiateaduse kohta tänapäeva maailmas ega ka selle suhet teistesse teadusdistsipliinidesse. Samuti ajab ta sassi eri teaduste uurimisobjektide olemuse. Ideede paljusus ja hüplev mõte, ilma igasuguse tõestusmaterjalita välja käidud kontseptsioonid kristluse või religioonide olemusest on läbiv tunnusjoon.
Saardi väide «Teoloogia on kristlik filosoofia» on otsesõnu kummaline. Teoloogia on olemas nii islamis, budismi eri harudes kui omamoodi kujul tõdede ja käitumisnormidena, alates kõige primitiivsematest inimhõimudest. Teoloogia ei ole ammu enam «kristliku jumala» uurimine, vaid eelkõige usundi miinimumdefinitsiooni «usk vaimolenditesse» või «usk veel nähtamatute asjade tõelisusse» alla kuuluva materjali teaduslik dešifreerimine, kirjeldamine, kontseptualiseerimine ja rakendamine.
Saardi kirjeldatav teoloogia eksisteerib ainult kitsalt kiriklikes seminarides, millistena ei tegutse usuteaduskonnad ülikoolide juures valdavalt enam ammu. Seega kannab Saard väikse kirikuinstituudi või USA usulahukolledži vaimse kliima üle kogu maailma teoloogiateadusele.
Edasi esitab Saard küsimuse, kas teoloogial üldse on mingit spetsiifilist teadusmeetodit, mida teised humanitaarteadused ei tunne. Unustades sellega ära asjaolu, et teadusi ei liigitata üldiselt mitte metoodika, vaid uurimisobjekti järgi. Kui näiteks ihtüoloogia uurib kalu, siis mükoloogia seeni – samas on nende uurimismeetodid siiski sarnased. Mõlemad kasutavad bioloogiateaduslikke, elusorganismi uurimisel aluseks olevaid loodusteaduslikke meetodeid.