Aga siin juba kärgatab kirjanik Kender, pole vaja kultuurkapitali, sest ülimaks kiituseks kultuuritootele jääb tema nõutavus publiku seas. Kenderil endal läheb ju hästi, milles küsimus. Kõvade meeste kõval maal saab kõva käega hellitusi, saab kõva raha eest kõvasti leiba järada ja kõva kõhuga naerda. Voolaku loomelaava. Rõõmustagu Ostap Kender, puhaku Anna Haava. Küüniline või mitte, kalkuleeritud, müüdud, tõlgitud, tõlkes kaduma läinud, adapteeritud või originaalne, lõbus või morn, uus või vana, kukk või kana, sõnaühend «eesti kultuur» tõesti vajab hoolikamat defineerimist.
See oli vist Winston Churchilli reaktsioon, kel soovitati sõja tarbeks kultuurile mõeldud raha kärpida, mille peale riigipea vastas: aga mille nimel me siis sõdime? Kirjeldab kenasti kultuuri rahastamisel kummitavat dilemmat, eks ole. Meil Eestis ei ole sõda, aga alati on meil meie habras eksistents ning just see haprus peakski meid end alati taasleiutama panema.
Tuleviku vektorid on pikad ning nende tulutoovust on ette raske mõõta, kuid usaldusväärseid inimesi aitab orienteeruda küll. Meil siin Eestis on innovatsioonist, nutikusest, sotsiaalmaksu ülempiirist, kontserdipiletite maksustamisest, immigratsioonipoliitikast, Euroopa ja USA majanduse allakäigust ning loomingulisuse lõimimisest ettevõtliku vaimuga üsna palju räägitud, ent uut «Tõde ja õigust» ei ole me ikka veel kirjutanud. Ega meil tõesti muud pole kui meie inimesed, meie haridus, mille lastele anname, ning see suhtumine, millega üks imelik väikerahvas maailmas silma võiks torgata.