Aastatel, mil töötasin kultuuritoimetuses, oli Ennust hindamatu abi, kui millegipärast, näiteks Nobeli kirjandusauhinna tõttu, kerkis toimetuse huviorbiiti mõni angloameerika või briti taustaga kirjanik, kelle kohta eestikeelset materjali nappis. Tihtipeale aitas just telefonikõne Ennule meid õigele rajale.
Kolumnistina pidasid mõned teda liiga pehmeks ja targutavaks, teised jälle, vastuoksa, otsekoheseks ja teravaks. Niisugune paradoks peidab endas hoopis teistsugust tõde – ta oli harvaesinevalt meisterlik pikkade artiklite kirjutaja, kes põimis eriilmelisi mõttekihte. Tulemuseks oli nii-öelda ühe soojaga loetav lugu täis kaalukaid argumente, fakte ja analüüsi.
Aasta alguses andis Enn teada, et on haiglas, ning avaldas kahetsust, et ei saa tulla jaanuari lõpus traditsioonilisele Postimehe arvamusliidrite lõunale. Sellest oli mitmekordselt kahju. Eriti seetõttu, et tänavune teema, poliitiline kultuur, oli ju n-ö tema teema. Üks neist valulastest, mida ta paljudes artiklites eri nurkade alt käsitlenud.
Ideid ütles ta endal olevat lausa mitme artikli jagu. Jah, kui vaid tervis lubaks neid kirja panna! Paraku tõi käesolev nädal kurva teate...
Mullu novembris AKs ilmunud essees «Oodates Nõukogude ajupesust vaba põlvkonda» kirjutas Enn Soosaar: «Minu sugupõlve silme all teisenes totalitarism demokraatiaks ja modernism postmodernismiks. Niisiis oleks meiesugustel eksitav oletada, et inimene jääbki ennast ning ümbritsevat tajuma meelevaldsena ning kaootilisena.Või et ajalugu hakkab jõudma oma teleoloogilise lõpuni. Uus põlvkond on tulemas. See tähendab uut rahulolematust, parandamise vajadust, edasirühkimist, aga ka uusi etteasteid meie argipäeva absurditeatris.»
Siinkohal meenub ka tema viimane, vahetult enne jõule Postimehes ilmunud artikkel, mis kandis kõnekat pealkirja «Euroopa Liit ei saa kunagi valmis».
Jah, lõplik pole meie maailmas miski. Kuid igavikuline ja ajakindel ometi. Nagu Ennu raamatud, tõlked, esseed, nagu ta isegi me mälestustes. Aitäh kõige selle eest!