Loomulikult ei ole selline olukord jätkusuutlik. Kasiinodes jäävad teatavasti plussi ainult kasiinode omanikud ja diilerid. Majandusse ümberviimisel tähendab see, et kasumisse jäävad kõik fondihaldurid, kes oma preemiad ja kõrged palgad õigel ajal kätte saavad, ning kaotajaks jääb kogu maailm. Loomulikult ei tähenda see, et inimeste lootused kasiinos ja börsil võitu saada ära kaoks. Kõikvõimalikud loteriid on alati inimesi tõmmanud rohkem kui ratsionaalne mõtlemine ja statistiline analüüs.
Kummalisused jätkuvad, kui minna edasi tulevikutehingute turule. Selgub et viimastel aastatel on seal toimunud plahvatuslik kasv. Iga maakera elaniku kohta, alates Sudaanis nälga surevast lapsest ja lõpetades Tiibetis vangis istuva mungaga, on igal ajahetkel üleval miljonikroonine tulevikutehing.
Mida see tähendab? Sisuliselt seda, et panused kasiinos ületavad igasugused piirid ja profid nimetaksid seda bluffimiseks. Kui kuskil jäävad nüüd mõned tehingud täitmata, võib järgneda lumepalliefekt, mis tekitab finatsturgudel tunduvalt suuremad mahakandmised kui USAst alguse saanud laenukriisi ajal.
Läheb tunduvalt halvemaks
Mida siis tekkinud olukorras teha? Kurb küll, aga teha pole midagi, sest iga süsteem peab jõudma oma loomuliku lõpuni. Ei saanud ka sotsialismi lõpetada päevapealt. 1980ndal, olümpiamängude aastal, oleks ainuüksi sellele mõtlemine võinud tekitada fataalseid tagajärgi.
Kriis koos hüperinflatsiooniga pidi kogu süsteemist täielikult üle rulluma. Kuid vastavalt kaose teooriale elabki iga süsteem enne kvalitatiivset hüpet üle turbulentsi ja suurte segaduste perioodi.
Ehk teiste sõnadega - paremaks läheb küll, kuid alles pärast seda, kui vahepeal on läinud tunduvalt halvemaks. Loomulikult peavad teravnemise hetkeks kummalised nähud pangaduses korrigeeritama. Ja selleks ei piisa mängudest intressitasemega, vaja on süsteemset reformi.