Protestiliikumise jahtumise tagamaid võibki näha just Piraadipartei senises võimetuses poliitmaastikku muuta. Kogemus Landtagides näitab, et ka nemad peavad kohanema igapäevatööga, mis erinevalt oodatust polegi lihtsalt jalgade kõlgutamine. Seetõttu mattusid värsked poliitikud kohalikes parlamentides seadusandluse paratamatult bürokraatlikusse asjaajamisse ning neil ei jäänud üle muud kui professionaalideks hakata, mis on Piraadipartei ootustele vastupidine.
Kõigi valimistel osalevate erakondade hulgas on eeldatavasti vaid üks tõeline võitja – Merkeli juhitud CDU/CSU –, kuid ka seda edu saadab mõru maik. Paljud pettunud püsivalijad ei kavatse üldse hääletama minna. Valimisosalus võib seetõttu esmakordselt kahaneda alla 70 protsendi.
Praegune koalitsioon küll reklaamib viimase nelja aasta saavutusi tõeliste edulugudena, samas leiavad paljud hääleõiguslikud kodanikud, et koalitsioonide koostöö toob kokkuvõttes kaasa ikka valimislubaduste murdmise. Pettunud ollakse ka CDU/CSUs, just koostöö tõttu liberaalidega.
Osaliselt ebaratsionaalne pettumus võib põhjustatud olla ka erakondade valimisprogrammide üldisest sarnasusest. Mõistagi erinevad vasakud palju liberaalidest, kuid osal teemadel ollakse kõigis parteides ühel meelel. Näiteks ollakse enam-vähem ühel meelel energiapoliitika suhtes – kõik soovivad elektrihinna kiirele tõusule lõpu teha, kuid keegi ei tea täpselt, kuidas seda tegema peaks. Lisaks kulgeb taastuvenergiale üleminek liiga aeglaselt ja kulukalt.
Ka rahvusvahelises poliitikas ollakse ühte meelt: sõjalist sekkumist Süürias ei poolda ükski praegune Bundestagi erakond, samuti on kõik neist pigem euromeelsed.
Sarnasused omakorda annavad Merkeli populaarsusele vaid hoogu juurde. Enamus on Merkeli juhtimisstiiliga rahul, 70 protsenti sakslastest kiidab Merkelit kriisi seljatamise eest. Isegi CDU/CSU viimaste aastate äpardused ei lähe inimestele korda. Nõnda on nüüdseks unustatud endise kaitseministri Karl-Theodor zu Guttenbergi ja haridusministri Annette Schavani plagiaadiafäärid ning ka eelmist presidenti Christian Wulffi tabanud korruptsioonisüüdistused. Isegi see ei heiduta kedagi, et Merkeli viimasel ametiajal astus tagasi kaks presidenti, kusjuures mõlemad olid pärit kristlike demokraatide ridadest.
Merkelil õnnestus eksimus tasa teha kiire reaktsiooniga Wulffi skandaali järel, mil koalitsioon toetas üksmeelselt endist sotsiaaldemokraatide ja roheliste presidendikandidaati Joachim Gaucki. Nüüdseks üle aasta presidendiametit pidanud Gauck on juulikuiste küsitluste andmetel Merkelist isegi veidi populaarsem.
Olukord, kus kaks riigi kõige armastatumat poliitikut on võimul, ei too suure tõenäosusega kaasa suuri ja üllatavaid muudatusi homsel valimispäeval. Peamiseks küsimuseks näib lõpuks olevat, kuidas Merkel sotsiaaldemokraatidega kokkuleppele saab.