Kodukindlustuslepingust loen oma õiguste ja kohustuste kohta: «Kõiki Tingimustes ettenähtud kindlustusvõtja õigusi ja kohustusi kannab Laenusaaja, välja arvatud Tagatise taastamise õigus ilma Panga kirjaliku nõusolekuta juhul, kui hüvitise suurus Tagatise kahjustumise eest ületab 2 000 eurot, samuti välja arvatud Tagatise kindlustushüvitise vastuvõtmise ning kindlustuslepingu lõpetamise õigus.»
Olen oma töölepingu ülesütlemise vaidlustanud. Töölepinguseadusest loen sellekohast paragrahvi: «Kui kohus või töövaidluskomisjon tuvastab, et töölepingu ülesütlemine on seadusest tuleneva aluse puudumise või seaduse nõuetele mittevastavuse tõttu tühine või vastuolu tõttu hea usu põhimõttega tühistatud, loetakse, et leping ei ole ülesütlemisega lõppenud.»
Esimesel lugemisel ei saa mitte midagi aru, loen veel üks kord ja siis veel. Kellele see seadus on kirjutatud? Kõigile tööl käivatele inimestele ehk?
Üheks läänemaailma rahanduskriisi põhjuseks on peetud keerukalt ja kliendi huve eirates koostatud laenulepinguid, millele paljud heausksed Ameerika laenuvõtjad sisusse süvenemata alla kirjutasid. Kui paljud meist on selliste juhtumitega kokku puutunud? Ei tea, kas Eestis on statistikat selle kohta, kui palju tuleb inimestelt täpsustavaid küsimusi, näiteks kuidas internetis rahvaloenduse küsimustikku täita või endale sobivaimat elektripaketti valida.
Kas kõrgharidusega inimene, olgu ta arst või filoloog, saab alati täielikult aru temale suunatud tarbetekstist? Või riigiametnik laenulepingust, mille tagatiseks on tema enda kodu? Aga keskharidusega inimene, lihttööline või vanem inimene? Muukeelne inimene? Noor, kes oma esimesel töökohal tahab osta liisinguga auto?