Kõigepealt nentigem, et see, kas Berlusconil oleks võimalik Eestis oma kandidatuur üles seada, pole kaugeltki kindel. Kehtiv Euroopa Parlamendi valimise seadus ütleb, et lisaks Eesti kodanikele saab kandideerida ka vähemalt 21-aastane Euroopa Liidu kodanik, kelle püsiv elukoht on Eestis, st tema aadress on kantud rahvastikuregistrisse ning kellelt päritoluriigis pole hääletamisõigust ära võetud. Siin on juba mitu tingimust, mille täitmisega Berlusconi advokaadid saaks vaeva näha. Kuid eeldagem, et mehe käsutuses on parimad juristid, kes leiavad veekindla viisi Itaalia poliitikastaar Eestis ära möllida ning loovida õiguslikest karidest mööda ohutumalt, kui Costa Concordia suutis enda omadest.
Itaalias ootab Berlusconit karistuse kandmine maksupettuse eest, mille tõttu ta on kaotamas avalikku ametisse asumise õigust (mis ongi see taust, miks teda üldse teise riigi kaudu europarlamenti sokutada – mees tahab hoolimata kõigest Itaalia poliitikas jätkata). Mõne nädala jooksul peab ta valima koduaresti või ühiskondlikult kasuliku töö. Mida see tähendab praktikas ja võimaliku kandideerimise seisukohalt, on ka kõike muud kui selge.
Kuid tehkem hetkeks nägu, et itaallase kandidatuuri saab Eestis üles seada. Mis siis juhtuma hakkab?
Tuleb aru anda, et Silvio Berlusconi näol on tegu maailmas esimese suurusjärgu avaliku tegelasega ja väga-väga rikka inimesega. Tema osalus mataks kogu muu europarlamendi valimiskampaania Eestis totaalselt enda alla. Enamik vast ei kujuta seda meediatsirkust ja sitsipidu ettegi, mis meil lahti läheks. Berlusconil on võimalik osta endale Eestis kampaania, millesarnast siin eales nähtud pole.