Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

Akadeemikud ei eksi

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Endel Lippmaa, akadeemik

Akadeemikute avalik kiri Eesti elektrist Postimehes (14.06.) pärineb Eesti Teaduste Akadeemia energeetikanõukogu 25. mai 2001 koosolekult, kus arutlusest võtsid osa akadeemikud Arvo Ots, Lembit Krumm, Mihkel Veiderma, Boris Tamm, Endel Lippmaa ja Rein Küttner ning ka prof Alo Adamson ja Arvi Hamburg. Kirjas toodud andmed on täpsed.

Esiteks, NRG Energy Inc. (Delaware) garanteerib käenduslepingus ainult vahetult NR Generating Holdings (No 14) B.V. (Holland) poolt võetud kohustusi, mitte aga AS Narva Elektrijaamade kohustusi. Eesti Energia AS sõlmib aga elektrienergia ostu-müügilepingu mitte käendatava Hollandi pisifirmaga, vaid hoopis aktsiaseltsiga Narva Elektrijaamad, kes finantseerib ka katelde ja generaatorite renoveerimist.

AS Narva Elektrijaamad poolt võetud kohustusi NRG Energy Inc. ei garanteeri ja nagu Eesti Energia juhatuse esimees Gunnar Okk oma intervjuus Postimehele (15.06) väga õigesti mainib, on tulevane Narva Elektrijaamade renoveerimisprojekt isetasuv ja raha laekub ainult elektriarvetest, seega meie kõigi taskust.

NRG selleks midagi ei investeeri ja ei saagi investeerida, sest selle ainult kolmesaja töötajaga firma koguväärtus 277 miljonit USA dollarit 1997. a on vähem kui Eesti Energia poolt Narvas juba tehtavad investeeringud.

Firma on New Yorgi börsil noteeritud ja käesoleval aastal oli ta aktsiahind möödunud kolmapäevaks langenud 30,6%, mida on üldiselt stabiilsete energiaaktsiate kohta väga palju. Reedeks oli langus juba 38,5%, nii et see Eesti Energiast kaugelt pisem firma on ilmselt üsna halvas seisus ja vajab väga 12% lisakasumiallikat.

Akadeemikute poolt kardetud elektrihinna tõus tuleneb aga sellest, et Narva Elektrijaamadega sõlmitav elektri ostu-müügi leping näeb ette maksimumtarneks 6,6 teraWh aastas, millest lihtsalt ei jätku, ja langetab garanteeritud tarne 2015. aastaks poole peale sellestki. Elektrihinna tõus ise tuleneb aga sama lepingu punktist 25, kus on kirjas sõna-sõnalt nii.

25. Muudatused seadustes:

Kui AS Narva Elektrijaamade tulud vähenevad oluliselt ja seda ei ole võimalik mõistlike äriliste võtetega maandada, korrigeeritakse võimsustasu ja energiatasu selliselt, et AS Narva Elektrijaamad oleks samasuguses finantsolukorras nagu juhul, kui vastavat seadusemuudatust ei oleks olnud.

Seega siis, kui samas ostu-müügilepingus fikseeritud tegelik, maksustamisjärgne AS Narva Elektrijaamade omakapitali garanteeritud 12% tootlus ei tule täis, siis lepingu nõuete kohaselt katab vahe AS Eesti Energia ja kasseerib elektriarvete kaudu meilt kõigilt selle vahe sisse.

Elektrivõrkude lahtiühendamine Venemaa elektrivõrkudest on AS Narva Elektrijaamade plaanides täielikult puudu ja elektrienergia ostu-müügilepingu punktis 6 nähakse ette ainult uute energiaplokkide reaktiivvõimsuse reguleerimine ja ei nähta ette iseseisvaks tööks vajalikku primaarreguleerimist. Seega seotus Venemaa ebastabiilse elektrisüsteemiga Riia-Mosk- va juhtimiskeskuse kaudu põlistub selle lepinguga.

Narva elektrijaamade edasimüügi kohta ütleb aktsionäride leping lk 11 tekstis järgmist:

Aasta jooksul pärast investeerimisprogrammis toodud rekonstrueerimist (Foster-Wheeleri lepingu järgi 2003) ei või NRG võõrandada oma aktsiaid. Kui Eesti Energia rikub elektrienergia ostu-müügi-lepingut, muutub NRG võõrandamiskeeld kehtetuks. Seega saab müüa küll juba 2004. aasta lõpus.

Kõik AS Narva Elektrijaamad strateegilised otsused võetakse vastu mitte nõukogu, vaid hoopis juhtorganite poolt, kuhu kuuluvad NRG enamusega juhatus, üldkoosolek ja nõukogu. Kõiki otsuseid teha võiva erakorralise üldkoosoleku kutsub kokku juhatus ja mitte nõukogu, nii et kontroll on igatahes NRG käes.

California pimedaspraadimise (meil ehk siis pimedaskülmetamise) variant on täiesti reaalne, sest maksimaalne 6,6 teraWh tarne katab vaid praegused vajadused. Isegi vaid väga tagasihoidliku, 4% aastakasvu korral kahekordistub elektritarbimine 2015. aastaks, kuid garanteeritud toodang mitte ei kasva, vaid langeb poole peale vastavalt elektrienergia ostu-müügi lepingule. See on California stiilis planeeritud puudujääk.

Ja veel karmistuvatest energianõuetest. Seda ei ole. Eesti täidab Kyoto süsinikdioksiidi protokolli nii suure varuga, et seda kasulikku limiiti saab NRG edaspidi suure kasuga müüa, ja ainuke kehtiv väävliheidete norm Euroopa II väävliprotokolli järgi ei piira meid kuidagi enne 2010. aastat.

Akadeemikute andmed on õiged ning nad soovivad kiiret ja avalikku erastamist. Selleks on vaja selle üldrahvalikult tähtsa asja üldrahvalikult avalikku arutamist. Praegune diskussioon viidetega vähetuntud dokumentidele seda ei võimalda.

Et diskussioon oleks maksimaalselt asjalik, taotleme ASiga Narva Elektrijaamad seonduvate lepingute põhitingimuste ametliku ja autentse teksti avaldamist eesti keeles internetis.

Vajalikud dokumendid on:

1. ASiga Narva Elektrijaamad seonduvate lepingute põhitingimuste kokkulepe

2. ASi Narva Elektrijaamad aktsiate märkimislepingu põhitingimused

3. ASi Narva Elektrijaamad aktsionäride lepingu põhitingimused

4. Elektrienergia ostu-müügilepingu põhitingimused

5. AS Eesti Põlevkivi aktsionäride lepingu põhitingimused

6. Käenduslepingu põhitingimused

7. Soojusenergia ostu-müügilepingu põhitingimused

Endel Lippmaa artikkel väljendab kõigi pöördumisele alla kirjutanud akadeemikute seisukohti.

Kommentaarid
Tagasi üles