Kui samuti iseseisvust taotlev Šotimaa on üldjuhul teadvustunud selge territooriumina ja šotlased rahvusena, siis Katalooniat tavateadvus kahjuks veel sedasi ei mõista. Seda vaatamata üliedukale ja populaarsele jalgpalliklubile FC Barcelona, mis on midagi palju enamat, kui lihtsalt jalgpalliklubi. FC Barcelona on olnud katalaanidele midagi palju enamat, kui omal ajal Tallinna Kalevi korvpallimeeskond. Ehk isegi midagi meie laulupeotraditsioonide laadset, mis on aidanud hoida oma identiteeti.
Olen Eestimaalgi kohanud suhtumist, kus peale mõningast vestlust Kataloonia teemal peale Barcelona mainimist kuulen ikka vastuseks: «Aa, see on ju Hispaania.» Meenutagem, kui tigedad me olime, kui meie kohta öeldi Venemaa?
Katalaanid (Kataloonias on 7,5 miljonit elanikku) on jõudnud veendumusele, et oma identiteedi, kultuuri ja keele hoidmiseks vajavad nad oma riiki. Viimase 30 aasta jooksul on nad üritanud anda omalt poolt parima koostööks Hispaania riigiga rajamaks demokraatlikku ja kaasaegset Hispaaniat. Nad on lootnud domineeriva Hispaania mõistmisele ja tolerantsusele, on lootnud katalaanide identiteedi, kultuuri ja keele respekteerimisele. Nad on lootnud saavutada mõistliku lahenduse Hispaania krooni all. Ja nad ei ole leidnud mõistmist – vähemalt mitte määral, mida nad soovivad.
Turistil on raske oma lühiajalistel visiitidel tajuda Kataloonia erisust. Piire ei ole ja kui ei valda ühte või teist keelt, siis on raske ka tabada, kas ja kus räägitakse hispaania või kataloonia keelt. See on oluliselt erinev meie omaaegsest olukorrast, kus vähegi muusikalist kuulmist omanu eristas selgelt vene keelt eesti keelest.