Muutunud on ka see, millist tööd meie inimesed teevad. Paradoksaalne, aga põllumajanduse järjepidev toetamine vähendab järjest selles sektoris hõivatute arvu. See töö, mille täna teeb kombain päevaga, oli varem terve küla nädalane pingutus. Aga kas me tahame uuesti hakata vilja vihkudesse köitma, et oleks ikka põhjust maal elada? Ilmselt ei.
Täna teeb väga suur osa maal elavatest inimestest tööd, mis ei ole tüüpiline maatöö – töötavad mõnes kontoris, supermarketis või mööblivabrikus. Ja paljudele võib see tulla üllatusena, aga täpselt sama toimub ka vastupidises suunas – Tartus elav noor elektroonik käib häälestamas mitme Lõuna-Eesti lauda peent tehnikat. Tubli metsamees käib Tallinna südalinnast üle terve Eesti elektriliinide aluseid võsast puhastamas. Ajal, mil põllumajanduses hõivatute osakaal on kõigest 2,5 protsenti, ongi see uus reaalsus.
Nii et julgen küll kinnitada, et Eesti regionaalpoliitika suurim väljakutse ei ole selliste tõupuhaste maainimeste leidmine, kes tahavad elada terve elu kodukülast lahkumata ja teha sealsamas just seda kõige õigemat maatööd. Tänased väljakutsed on hoopis mujal – kuidas leida mõistlikus kauguses sobiv töökoht ja kuidas anda lastele võimalikult hea haridus. Seda sõltumata sellest, kas kodu asub metsatalus, väikses asulas või suuremas linnas. Neid ei pea vastandama, need toimivad koos.
Samas on rahvastiku vähenemine juba iseenesest üks tõsisemaid väljakutseid, millega meie ühiskonnal tuleb järgnevatel kümnenditel silmitsi seista. Seda nii linnas kui maal. Nüüd on küsimus, mis teha, kuidas seda trendi muuta.