Venemaal, nii reakodanike kui ka poliitikute seas, on ikka veel väga laialt levinud arusaam, et nende riik on omaette tsivilisatsioon, omaette jõukeskus ning selle missioon maailmas on lääneriikidele vastu seista – nii omaenda huvide kui ka maailma tasakaalu nimel.
Üsna paljud kommentaatorid on veendunud, et Vladimir Putin, ükskõik, mida ta avalikult parasjagu ei räägiks, arvab sedasama.
Seejuures on vetoõigusega alaline koht ÜRO Julgeolekunõukogus tuumarelva kõrval üks kahest ainsast tõelise suurriigi tunnusest, mis Venemaal ikka alles on. Nii rõhutavadki Putin ja välisminister Sergei Lavrov igal võimalusel, et kõik sõjalise sekkumisega seotud otsused kuuluvad just julgeolekunõukogu ainupädevusse.
Mitte et Moskva hooliks nii väga rahvusvahelisest õigusest, muidugi mitte – Gruusiat ründas ta teadagi ÜRO luba küsimata, kuid nagu iga riik, tahab Venemaa, et temalt küsitaks luba igas veidigi tähtsas asjas, kuid tema ei peaks seda tegema.
Seistes ÜROs USA-le ja tema liitlastele vastu, õõnestab Venemaa sedasama julgeolekunõukogu autoriteeti, mille ülevõimu maailmaasjades ta justkui üritab rõhutada. Iga kord, kui USA, Suurbritannia, Prantsusmaa ja teised lääneriigid näevad, et ÜRO Julgeolekunõukogu on Venemaa (ja Hiina) seisukoha tõttu halvatud, hakkavad nad tegutsema omapäi – sedapuhku Süüria suhtes – ning ÜRO jääb kõrvaltvaatajaks ja parimal juhul humanitaarabi tarnijaks.
See pole Venemaa poolt eriti loogiline käitumine, kuid jällegi, esmatähtis tema jaoks pole mitte niivõrd tseremoniaalne koht «maailmavalitsuse presiidiumis», kuivõrd iseseisev, läänele vastanduv seisukoht.