AL: Mind huvitab üha enam selle kõige psühholoogia. Soome, mulle näib, vaatab NATO-le ja kõigele temaga seonduvale väga kohalikust vaatepunktist.
AL: Soome pole esmaselt huvitatud Afganistanist või Põhja-Atlandi ruumist või väärtustest. Soome jaoks on tegemist väga lokaalse, konkreetse, praktilise teemaga.
JM: Ma arvan, et sul on täiesti õigus. Ja ma usun, et teisiti ei saakski olla.
AL: Aga Eesti läheneb kogu teemale vastassuunast, 180 kraadi teiselt poolt. Esmane on allianss, väärtused jne, mitte see, mis on kohalik ja piirkondlik.
JM: Ma ei usu, et oleksime piisavalt tegelenud regionaalse julgeoleku allorganisatsioonidega. Ma usun, et Weimari koostöös (koostöös Saksamaa, Prantsusmaa ja Poola vahel – toim) toimuv on tehtav ka meie regioonis. Kindlasti põhjala riikide vahel ja ma arvan, et ka Balti riigid tuleks sellesse haarata. Aga see oleks muidugi väga kauge perspektiiv.
AL: Ma pidin sama ütlema. Jällegi, rääkides solidaarsuse psühholoogiast, mõelgem homsele (vestlus toimus 3. septembril – toim), mil Barack Obama kohtub Stockholmis põhjala riikide valitsusjuhtidega. Kui kaugel on see hetk, mil sellisele kohtumisele kutsutaks iseenesestmõistetavalt ka Balti peaministrid?
JM: See on midagi, mis nõuab rohkem aega. Ka Soomes.
Ma tahan veel kord rõhutada: Soome jaoks on NATOga liitumine rahvusliku julgeoleku küsimus, mis kerkib seoses Venemaaga. See on midagi, mille me otsustame lõplikult sõltuvalt sellest, kas see pakub meile kaitset Venemaa vastu või mitte. See on kõige ülem kaalutlus ja kõik ülejäänu lähtub sellest. Me ei langeta seda otsust, lähtudes sellest, kas see aitaks meil paremini abistada Eestit või kedagi teist. Me langetame selle otsuse, lähtudes sellest, kuidas saame ennast paremini kaitsta.