Mõeldes viimastele valimistele Eestis – kas ei tule tuttav ette?
Lõpuks juhin tähelepanu Eesti seisukohalt veel ühele huvipakkuvale leppedemokraatia tunnusele – keskpanga sõltumatusele. Kui keskpank on tugev ja sõltumatu, siis mängib ta poliitika kujundamises väga olulist rolli. Keskpangale sõltumatu võimu andmine on veel üks võimu jaotamise viis, mis sobib leppedemokraatia mudeli tunnusjoonte kogumisse.
Lijphart nimetab keskpankade kõige tähtsamaks ülesandeks rahapoliitika kujundamist, st intressimäärade ja rahapakkumise reguleerimist. Rahapoliitika mõjutab otseselt hinnastabiilsust ja inflatsiooni ohjeldamist ning kaudselt, kuid samuti väga tugevalt, tööpuuduse taset, majanduskasvu ja majandustsükli kõikumisi.
Möödunud sajandi lõpuaastatel, Mart Siimanni vähemusvalitsuse aegu võttis Eesti Pank endale tõesti õiguse otsustada selle üle, millised kodumaised kommertspangad pankrotti lasta ja millised riigieelarve rahaga sellest kurvast saatusest päästa. Nüüdseks on aga asjaolud kujunenud selliseks, et Lijpharti kirjapandu taustal hakkab meie keskpank piltlikult öeldes saavutama sellist sõltumatuse astet, et temast ei sõltu Eesti finants- ja majanduselus mitte midagi.
Lijpharti uurimused ja kasutatav metoodika on minu meelest nii tähelepanuväärsed, et tuleb loota, et leidub keegi noor ja tubli Eesti politoloog, kes samasuguse põhjalikkusega analüüsiks demokraatia arenguid meie oma riigis.
Tähelepanelik lugeja võib siinkohal imestusega küsida, et kui eespool just kvalifitseeriti Eesti demokraatia formaalsete tunnuste alusel leppedemokraatiate hulka, siis mida siin veel uurida. Kõik on ju suurepärane!
Paraku võib Lijpharti uurimuse «Demokraatia mustrid» järelduste ja soovituste peatükist leida ka halbu uudiseid. Nimelt väidab ta: «Leppedemokraatia ei pruugi juurduda ja õitseda, kui seda ei toeta leppeline poliitiline kultuur /..../ Kuigi käesolev raamat keskendus pigem institutsioonidele kui kultuurile, on selge, et leppesuunitlusega kultuur annab sageli aluse leppedemokraatia institutsioonidele ja nende omavahelistele seostele.»