/nginx/o/2009/10/20/253880t1hcead.jpg)
Kui sotside juhatus otsustab Keskerakonna koalitsioonikutse Tallinnas vastu võtta, peavad nad hoolikalt analüüsima koosluse plusse ja miinuseid. Sest kuigi ettepanek on ahvatlev, võivad sotsid end kergesti ka rehale astumas leida.
Savisaarel küll pole partneri järele otsest vajadust, sest valimistulemused pealinnas tõid Keskerakonnale 79 linnavolinikukohast 44. Üks Keskerakonna juhtfiguure, Tallinna volikogu praegune esimees Toomas Vitsut on sotside koalitsiooni kutsumist suuremeelselt põhjendanud maailmavaatelise sarnasusega.
Olgu maailmavaatega, kuidas on, kuid see ettepanek sotse külmaks jätta ei saa. Esiteks ei olnud pühapäeval saadud valimistulemus kindlasti selline, nagu nad ihkasid. Ent et nad on praegu nii all-linnas kui Toompeal opositsioonis, siis olid ka nende võimalused end valijatele nähtavaks teha üsna piiratud. Silmatorkavamaks teeb koalitsioon Keskerakonnaga neid kindlasti.
Teiseks kannavad sotsid ilmselt ikka veel IRLi ja Reformierakonna suhtes hinges solvumisokast: Toompea koalitsioonist lahkumine tänavu kevadel ei olnud nende vaba tahe, vaid partnerite poolt peale sunnitud käik. Niisiis tähendab Keskerakonnaga ühte heitmine ka teatud revanši endistele kolmikliidu partneritele.
Keskerakonna otsuse taga võimu jagada võib haista ettevalmistusi 2011. aasta riigikogu valimisteks. Nii IRLi kui ka Reformierakonnaga valitsuse moodustamine oleks keeruline. Esimesel juhul ei andestaks seda IRLile tema valijad. Reformierakonna välistab mõlema partei liidrite omavaheline tugev vastasseis. Sotsid oleks aga mugav koalitsioonipartner nii linnas kui Stenbockis: innukad, kuid piisavalt väikesed, et nad olude paranedes ohutult kõrvale tõrjuda.
Sotsid peaksid Keskerakonna kutse vastuvõtmisel esialgu küll päris palju seletama, millest selline meelemuutus võrrelduna valimiseelse ajaga, kui Pihl Savisaare aadressil üsna krõbedalt sõna võttis, kuid arvata võib, et see on väike ohver pildile pääsemise eest.
Küll aga tuleb sotsidel siis hoolikalt kaaluda, milliseid positsioone endale Tallinnas nõuda, ning jälgida, et nad ei leiaks end vastutamas kõige eest, mis linnas halvasti, sel ajal kui suur vend – Keskerakond – vaid edusammudest teatab.
Küll aga tähendaks Keskerakonna ja sotsiaaldemokraatide ühine koalitsioon huvitavat arengut Eesti poliitikas – see oleks samm polariseerumise poole, kus ühel pool oleksid IRL ja Reformierakond ning teisel pool Keskerakond ja sotsid.