/nginx/o/2013/09/06/2295835t1h548c.jpg)
Olen küll ise andnud allkirja vabaduse samba praeguse kavandi poolt, kuid leian, et on vale püstitada sammas, mille vastu nii suur ja vihane opositsioon oma rahva hulgas on tekkinud. Eesti tähtsaim mälestusmärk peaks eestlasi ühendama, mitte lõhestama.
Seega pakun välja kompromissi: Eesti vabadussambaks seni tuntuima Vabadussõja mälestusmärgi «Reaali poisi» suurendatud koopia!
Põhjendan oma ideed. Esimese Pallase kunstikooli lõpetanud Eesti skulptori Ferdi Sannamehe loodud, 1927. aastal avatud ausammas on terve taasiseseisvumise aja ametlikel tseremooniatel vabadussamba funktsiooni kandnud, talle on käinud lilli panemas väliskülalised. Tema ainsaks puuduseks on olnud see, et nii sammas kui ka seda ümbritsev plats on liiga väikesed, linnapildis peaaegu märkamatud.
«Reaali poiss» on loodud vähem kui kümme aastat pärast Vabadussõja lõppu, seega peegeldab ta oma aja vaimu. Ühtlasi, «Reaali poiss» kui taeva poole sirutuv noormees, nõjatumas mõõgale, on väga üheselt tõlgendatav vabaduse ja võitluse sümbolina, et seda valesti mõista. Samas erinevalt vabadusristist on ta lisaks Vabadussõjale ka laiemalt Eesti vabadust sümboliseeriv kujund, ehk Eesti saaks midagi sarnast New Yorgi Vabadussambaga.
Inimest kujutav sammas on ka erinevalt igasugustest abstraktsetest juurikatest ja tornidest kõigile inimestele arusaadav, sellega on võimalik ennast samastada. Ma loodan, et esimese tuntud Eesti Vabariigi skulptori loomingu koopia on ka praegustele kunstiinimestele esteetiliselt vastuvõetav.
Kuigi oleme (loe: valitsus on) endale seadnud eesmärgiks monument juba selle aasta novembriks valmis saada, oleks selline kompromiss ka ajaliselt teostatav. Samuti võiks sel juhul kasutada juba väljatöötatud samba platsi kavandit, koos voolava veega, ja teha sammas klaasist koos öösel töötava sisemise valgustusega. Ma olen kindel, et enam-vähem kõik praeguse kavandi jaoks raha annetanud inimesed oleks nõus ka sellise lahendusega.
Mis puutub samba kõrgusesse, siis kogu praeguse «Vabadussõjas langenud õpetajatele ja õpilastele» monumendi kõrgus koos alussambaga on umbes 3,5 meetrit, Vabaduse platsile võiks tulla kolm-neli korda suurem koopia, kõrgusega 1014 meetrit.
Leo Rummel,
Tallinn