Küsimus polegi ju Nobeli testamendi tähttähelises järgimises. Selles kirja pandust on varemgi mööda vaadatud. Õigupoolest vaadatakse igal aastal, sest Nobel soovis preemiaga tasustada ju «möödunud aasta» kõige kasutoovamat teadussaavutust. Ent tänapäeval saavad Nobeli komplekti – kuninga käepigistuse, kuldmedali, diplomi ja kümme miljonit Rootsi krooni – harva avastused, mis on alla kümne aasta vanad.
Tänavuste füüsikapreemiatega pärjatud saavutused – valgusoptiline kaabel ja digifototehnoloogia – pärinevad mõlemad 1960. aastatest, ent nende aeg jõudis kätte alles kolmkümmend aastat hiljem.
Kui miski võiks sundida komiteed kaaluma Nobeli preemiate reformimist, siis on selleks teaduse kasvav kollektiivsus. Ühel hetkel võib osutuda võimatuks või vähemalt ülimalt keeruliseks esile tõsta vaid kuni kolme autorit, nagu näeb ette Nobeli testament. Kui kellegi väljajätmist tajutakse kui teenimatust, kisub sellega kaasnev pahameelekõmin alla ka preemia maine.
Nobeli preemiate maine aluseks on pikk ajalugu, laiapõhjaline kandidaatide esitamise süsteem, nomineeritute kallal tehtav põhjalik uurimistöö ja siiski, kritiseerijate kiuste, piisav laiahaardelisus, mis lubab Nobeli soovi järgides tunnustada neid teadlasi, kelle töö on toonud inimkonnale suurimat tulu.
Haarde laiendamine või reeglitega mängimine on alati mitme otsaga asi, mille tulemusel paar otsa veavad alati ka soo poole, nagu on meile tõestanud kas või olümpiamängud ja Eurovisiooni lauluvõistlus.
Nobelistid 2009
USA teadlased Elizabeth H. Blackburn , Carol W. Greider, Jack W. Szostak, kes avastasid, kuidas DNA ahelad jagunemisel kopeeritakse, ilma et DNA saaks kahjustatud. Vastus peitub kromosoomiotstes, kus paiknevad kaitsvad mütsikesed – telomeerid –, ning valgus, mis telomeere moodustab – telomeraasis. Kui telomeerid lühenevad, siis rakud vananevad. Kui aga telomeraas on üliaktiivne, on tulemuseks surematud, lõputu jagunemisvõimega rakud, näiteks vähirakud.