Teine stsenaarium näeks ette vasakpoolsete (Keskerakond ja SDE) triumfi, mille eelduseks on kriisi jõudmine sotsiaalsele tasandile. See sunniks «heade aegade eliiti» jalad kõhu alt välja võtma ja tõsiselt pingutama, et pakkuda vasakpoolsete strateegiatele tõsiseltvõetavaid alternatiive, kusjuures siis ei saaks pakutav seisneda vaid üksikutes «imerelvades», vaid milleski kaalukamas.
Kuid on ka kolmas stsenaarium, mis näeb ette tunduvalt radikaalsemat eliidivahetust. Miks on valitsusparteide reiting veel suhteliselt kõrge? Kas tõesti usuvad paremerakondade valijad täiesti siiralt peaministri optimistlikke hüüatusi, et masu on möödas ja kõik läheb jälle kohe rööpasse? Raske uskuda. Nad toetavad praegu Reformierakonda ja IRLi seetõttu, et neil pole alternatiive. Savisaar ja sotsid pole nende jaoks valikud.
Samas on ühiskonnas tunda igatsust teistsuguse eliidi järele – see on soov spetsialistide eliidi järele, kes sisendaks mingit kindlust, kellel oleks mingi plaan, kelle oleks kompetents. See kõik, mis «heade aegade eliidil» praegu puudub. Kujutleme, kui juhtivad majandusspetsialistid praegusest Arengufondist, aga ka näiteks Indrek Neivelt, otsustaksid luua oma partei. Vaevalt et see küll juhtub. Kuid kui juhtuks, mis saaks siis IRList ja Reformierakonnast?
Nii või teisiti oleks ilmselt kõige halvem stsenaarium see, kui praegune «heade aegade eliidi» mentaalsus võidutseb ka pärast masu selgroo murdumist. Esialgsed märgid näitavad küll, et see eliidigrupp pole võimeline ja ei soovigi sellest kriisist õppust võtta. Juba ju teatatakse, et halb uni on peagi möödas ja kõik on varsti jälle sama hästi kui vanasti. Loodetavasti ma siiski eksin ning strateegilisemaid kriisipoliitikaid ja majanduse elavdamise pakette hakatakse pärast valimisi välja käima.
Kui aga praegune eliit ei suuda tõepoolest kriisist midagi õppida ja tulemata jääb ka eliidivahetus, siis ma ei imesta, kui aastaks 2020 ajab enamik eurooplasi Baltikumi ja Balkani süstemaatiliselt segamini, kuna need on «ühed läbikukkunud riigid kõik».