23. mai 2007, 18:07
Peeter Kreitzberg: lastele tuleb luua võrdsed võimalused haridust saada
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Riigikogu kultuurikomisjoni esimees, sotsiaaldemokraat Peeter Kreitzberg kirjutab homses Postimehes ilmuvas arvamusloos, et meie haridussüsteemi kujundab planeerimise asemel võistlemine koos kõigi sellest tulenevate tagajärgedega. Ent selle asemel tuleks tagada kõigile lastele võrdsed võimalused hariduse saamiseks.
Väikese riigi jaoks ohtlikult suur majanduslik kihistumine on jõudnud paljude teadvusse, seda toetav hariduslik kihistumine aga mitte. Meil pole kunagi olnud nii palju edukaid gümnaasiumilõpetajaid kui praegu ja nii palju harimatuid või viletsa haridusega noori kui praegu.
Meil on hariduse kättesaadavus tõsine probleem kõigil tasanditel. Kõigi haridushädade algus ja peamine põhjus peitub laste varases eas, viletsas koduses keskkonnas või puuduvas alushariduses.
Meil peab olema selge ülevaade kõigi laste kasvukeskkonnast. Kui vaja tuleb omavalitsuse ja riigi toel seda oluliselt parandada, luues kõigile lastele lasteaia ja -sõime kohad. Teeme selgeks, millal algab eesmärgistatud alusharidus ja tunneme muret, et see oleks tagatud kõigile lastele.
Üheks meie haridusstrateegiliseks eesmärgiks peab saama kõigile kuni 18-aastastele noortele sobiva haridustee kindlustamine. Haridussüsteem tuleb muuta oluliselt paindlikumaks.
Kvaliteetse hariduse kättesaadavuse huvides ütleks stopp võistlusele, millisesse valda gümnaasium ehitada või alles jätta ja stopp võistlusele õppivate peade eest. Primitiivne võistlus lõhub rohkem kui loob.
Võistluse asemel tuleb tagada haridusvõimalused kõigile sõltumata isiklikust rahakotist, elukohast ja Eesti tingimustes koolijuhi parteilisest kuuluvusest.
Praegune koalitsioon lahendab osa probleeme ära, aga ka alustab mitmete pikaajaliste eesmärkide elluviimist. Samas tahaks koos opositsiooni ja kõigi asjast huvitatutega osaleda meie pikemaajaliste eesmärkide pidevas arutelus.
Peeter Kreitzbergi arvamusloo täisversiooni loe homsest Postimehest.