Väegrupeeringute paiknemine Valgevenes ja Kaliningradis (viimases harjutatakse läbi ka massiivsed meredessantoperatsioonid) viitab stsenaariumile, mille kohaselt lõigatakse Leedu Mandri-Euroopast ära ning seega suletakse kogu Baltikum n-ö kotti. Viimase kontekstis muutuvad mõistetavaks ka Ladoga raames Leningradi sõjaväeringkonnas toimuvad õppused. Täiemõõdulise konventsionaalse sõja korral moodustavad Skandinaaviaga piirnevad alad Baltikumi vastu suunatud operatsiooni põhjatiiva. Selle «tipus» Arhangelski piirkonnas on NATO võimalikuks reaktsiooniks valmis Põhja laevastik, Venemaa võimsaim ning strateegiliselt olulisim.
On veel üks kõnekas seik. Kaks päeva pärast õppuste Zapad ametlikku algust toimus Vene strateegilistes raketivägedes, peamises tuumaheidutust kandvas väeliigis, mastaapne õppus. Selle käigus harjutati toimimist olukorras, kus Venemaa osaleb nii tavarelvastust kui tuumarelvi hõlmavas sõjategevuses. Iga tavavägede kokkupõrge NATOga kannab endas automaatselt potentsiaali eskaleeruda tuumasõjaks.
Puhtsõjaliselt väärib tähelepanu asjaolu, et veel neli-viis aastat tagasi pidas enamik militaaranalüütikutest selliste mastaapidega ühendväekoondiste – maavägi, merevägi, õhuvägi, dessantväed, siseväed, piirivalveväed – toimumist Venemaal utoopiliseks ja Moskvale üle jõu ja organiseerimisvõime käivaks. Idanaabri sõjaline potentsiaal on küll piiratud ulatuses, kuid sellest hoolimata arenenud ennustatust kiiremini.
Kuidas peaks sellele kõigele reageerima? Vast oleks siinkohal paslik tsiteerida lääne ehk ühe läbinägelikuma Venemaa-tunnetaja, Ameerika diplomaadi Georg F. Kennani sõnu tema 1946. aastal vormistatud Pikast telegrammist: «Olles kurt mõistuse häälele, on [Moskva] väga tundlik jõuloogika suhtes. Sel põhjusel võib ta hõlpsasti taanduda – ja tavaliselt taandubki –, põrkudes tugevale vastupanule. Seega, kui vastase käsutuses on piisavad jõud ning ta on teinud üheselt selgeks oma valmisoleku neid jõude vajadusel kasutada, tuleb tal [reaalselt] harva nõnda toimida.
Kui reageering on adekvaatne, langeb ära vajadus prestiižiga seotud vastasseisudeks.»
Lisagem, et Kennani hinnangul tõlgendati tema mõtteid veidi vääralt. Jõu all pidas USA diplomaatia grand old man silmas samavõrra poliitilist ja diplomaatilist kui sõjalist jõudu.
Autor väljendab artiklis isiklikke seisukohti