«Vanaisade alistumishäbi» masendab tänapäeva eestlast. Viimasel 15 aastal on kasvavat poolehoidu kogunud seisukoht, et 70 aasta eest septembris langetati vale otsus. Seisnuks riigi eesotsas õiged Eesti mehed, oleks baaside leping tagasi lükatud ja alustatud viivitamatult ettevalmistusi vältimatu agressiooni tõrjumiseks.
Niisiis olnuks õige valik sõjaline vastuhakk. Ei, Eestile võitu sügissõjas ei spekuleerita. Argumentatsioon lähtub oletusest, et Eesti oleks – erinevalt Poolast (!?) – vastu pidanud ja Moskval poleks muud üle jäänud kui rahu pakkuda. Tõsi, tingimused olnuks rasked ja arreteerimistest, küüditamistest, vintsutustest poleks rahvas pääsenud. Aga riigi staatus olnuks teine, sest sõdinud riigiga poleks Stalin käitunud – oi, püha lihtsameelsust! – nii, nagu alistunud riigiga. Sestap olnuks ka repressioonid vähemlaastavad.
Mäletatavasti kinnitasid ülemjuhataja kindral Laidoner ja president Päts korduvalt, et eestlased kaitsevad oma iseseisvust. Mina ei suhtu nendesse kinnitustesse üleolevalt. Relvastatud vastupanu oli selge alternatiiv, mida oleks eelistatud… enne Hitleri ja Stalini sobingut.
Septembri lõpupäevadel 1939 oli küsimus, kas viia rahvas sõtta, põhimõtteliselt muutunud. Toompealt ja Kadriorult nõuti kiiret otsust.
Mida teadsid ja ei teadnud president, kindralstaap, valitsus ja riigikogu väliskomisjon otsust langetades? Üritame vastust visandada.
Esiteks. Hitleri-Saksamaa ja Stalini-Venemaa olid kuu aega varem jaganud omavahel ära osa Euroopast. Lisaks olid nad muutunud koostööpartneriks, ka militaaroperatsioonide läbiviimisel. Info MRP salaprotokollist jõudis Georg Meri kinnitusel Berliinist Tallinna augusti viimastel päevadel. Samas ei teadnud keegi, milleks maailmasõda kujuneb, kui kaua «augustisõprus» kestab. Ei osatud ette kujutada ka näiteks Katõni-taolisi mõrtsukatöid ega Auschwitzi-taolisi surmalaagreid.