Hallis argipäevas – nii otseses, ilma mõttes kui ka ülekantud tähenduses, harjumuspäraselt töö ja kodu vahel toimetades – ei pruugi inimesed omariiklusse enam nii suure entusiasmiga suhtuda. Elu tahab elamist ning võib olla kaunis häiriv, et 80 kilomeetri kaugusel Soomes on töökohti rohkem, palk kõrgem ja pensionid suuremad. Selle taustal on tusasuseks põhjust, kuigi me teame ju, et soomlastel on olnud õnne oma riiki palju kauem ehitada.
Aga õnneks ei koosne Eesti elu ainult argipäevadest. Iga võimalust kokku tulla ning mõtteid ja tundeid jagada kasutavad inimesed aktiivselt ära. Eesti sportlaste esinemine tiitlivõistlustel, eesti lauljad Eurovisioonil ja presidendi vastuvõtt 24. veebruaril annavad selleks alati võimaluse, olgugi et sõprus- ja perekondade ringis ning enamasti televisiooni kaudu. Kuid kasvõi lähipäevist tasub meenutada arvamusfestivali Paides sel nädalavahetusel ja öölaulupidu üleeile Tartus – mõlemad üritused kogusid rohkem kuulajaid-vaatajaid-kaasaelajaid, kui korraldajad olid oodanud. Tartus oli publikut lausa nii palju, et kõik ei mahtunud platsile.
Kahtlemata andsid ka öölaulupeo artistid endast parima, kuid mitte nende pärast ei kogunenud nii palju publikut – rahvas tuli sinna ikkagi Eesti pärast, Eesti taasiseseisvumist tähistama. Ning Paide on kena koht keset Eestit, aga inimeste huvi oli arutada Eesti riigi ja ühiskonna ees seisvaid küsimusi.
Riigikogu esimees Ene Ergma tsiteeris eile 20. Augusti Klubi tervitades Vana-Rooma poliitikut ja filosoofi Cicerot, et vabadus, mida on vahepeal maha surutud ja uuesti kätte võideldud, on märksa jõulisem tunne kui see, mida pole kunagi miski ohustanud.